Pół tysiąca szkół i przedszkoli w Rowerowym Maju!

Rekordowa liczba 501 szkół i przedszkoli zgłosiła się do siódmej edycji warszawskiego Rowerowego Maja. Akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To o 60 więcej placówek niż w zeszłym roku.

Właśnie zakończyła się rejestracja uczestników tegorocznej edycji Rowerowego Maja. Zgłosiło się 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Wśród 61 „debiutantów”, którzy pojadą po raz pierwszy, jest 40 przedszkoli i 21 szkół. 43 nowe zgłoszenia pochodzą z placówek prowadzonych przez m.st. Warszawa, a 18 – z niepublicznych.

Jak co roku dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą aktywnie dojeżdżać do szkół i przedszkoli. Zmienia to otoczenie szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne dla wszystkich. Pozwala też na wzmocnienie sprawności i dobrą zabawę.

– Najważniejsze, że w tej akcji kształtujemy zdrowe nawyki transportowe. Do szkoły czy przedszkola nie trzeba docierać w samochodzie rodziców. Zdrowiej, wygodniej i przyjemniej może być na dwóch kółkach – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Mniej samochodów pod szkołami o ósmej rano, to także bezpieczniejsza droga do szkoły.

Maj się kręci

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu. Ma kształtować dobre nawyki komunikacyjne u starszych i młodszych dzieci, a przede wszystkim pokazywać, że do szkoły lub przedszkola można szybko, przyjemnie i w dodatku zdrowo dojechać na rowerze lub innym sprzęcie napędzanym siłą własnych mięśni – hulajnodze, deskorolce itp.

Najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego za każdy majowy poranny dojazd na zajęcia na rowerach, hulajnogach, deskorolkach lub rolkach uczestnicy akcji będą otrzymywać naklejki. Dla najbardziej aktywnych, przewidziane są nagrody przekazane przez partnerów akcji, czyli firmy, organizacje i instytucje, którym bliska jest misja Rowerowego Maja.

Na dzieci, młodzież i dorosłych uczestników kampanii czekają nagrody indywidualne, które można będzie realizować na podstawie dzienniczków rowerowych z naklejkami oraz nagrody grupowe dla klas i grup przedszkolnych najbardziej zaangażowanych w majową zabawę. W każdej szkole i w każdym przedszkolu zostanie nagrodzona jedna grupa, a nagrodą będą wycieczki, ciekawe warsztaty lub spotkania z inspirującymi osobami. Warto się starać – dla własnej satysfakcji, ale też dla osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest możliwość zrealizowania nagrody z koleżankami i kolegami z klasy.

Warszawską tradycją jest już, że nagrody – zarówno indywidualne, jak i grupowe – mają formę aktywności. Chodzi o to, by ich realizacja sprawiła radość, dała przyjemność, ale też przyczyniała się do poznawania w stolicy miejsc z ciekawą ofertą sportową kulturalną czy edukacyjną.

Nie tylko aktywne dojazdy

Rowerowy Maj zaczyna się zimą. Najpierw nauczycieli odpowiedzialnych za organizację i przebieg kampanii w szkołach i przedszkolach czekają spotkania szkoleniowo-informacyjne. To oni będą inspirować swoje społeczności szkolne i przedszkolne do zaangażowania w akcję.

Dodatkowo od kwietnia do czerwca w szkołach przeprowadzane będą warsztaty doszkalające z jazdy na rowerze. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczniowie przećwiczą umiejętność stosowania się do przepisów ruchu drogowego, usprawnią jazdę na rowerze, dzięki czemu będą pewniej poruszać się na warszawskich drogach. Warsztaty, prócz walorów edukacyjnych mogą mieć dodatkową wartość – zamienić zwykłą lekcję wychowania fizycznego w ciekawe i rozwijające doświadczenie.

Jak co roku, w ramach kampanii uczniowie, przedszkolaki i dorośli uczestnicy akcji będą też mogli sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu w szkolnych serwisach rowerowych.

Tradycyjnie warszawski Rowerowy Maj zakończy się czerwcowym piknikiem. Nie zabraknie też znanego z poprzednich edycji przejazdu rowerowego ulicami stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 23 =