„Amortyzator magnetyczny” zwyciężył

„Amortyzator magnetyczny” zwyciężył w warszawskiej edycji konkursu na wynalazek 7. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

20 czerwca br. w siedzibie firmy Robert Bosch zostały ogłoszone wyniki konkursu na wynalazek 7. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył „Amortyzator magnetyczny” – urządzenie, które płynnie niweluje nadmiar energii dzięki zastosowaniu w układzie mechanicznym silnych magnesów neodymowych.

O tytuł najlepszego wynalazku rywalizowało blisko 80 projektów. Do ścisłego finału przeszły 22 projekty, po 11 ze stołecznych i wrocławskich szkół. Zadaniem nominowanych zespołów było opracowanie prototypu wynalazku i zaprezentowanie go w formie krótkiego filmu. O wyborze najciekawszych pomysłów decydowali partnerzy merytoryczni programu, wśród których znaleźli się przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędu Patentowego RP, Urzędu m.st. Warszawy oraz patroni medialni reprezentowani przez redakcje Młodego Technika oraz Radia LUZ. Jury nagrodziło 3 najlepsze projekty w Warszawie, które dodatkowo otrzymały nagrody specjalne od Prezydenta m.st. Warszawy oraz firmy Bosch.

Projekty nagrodzone w Warszawie:

I miejsce – Amortyzator magnetyczny, pomysł zespołu Maczkowcy z Gimnazjum nr 76 w Warszawie. To urządzenie służące do niwelowania drgań powstających podczas jazdy rowerem dzięki zastosowaniu w nim silnych magnesów zwróconych do siebie tymi samymi biegunami.

II miejsce – Lighthands, projekt zgłoszony przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Józefowie, to prosty i praktyczny kierunkowskaz zamontowany na rękawiczkach rowerowych. Włącza się poprzez zbliżenie kciuka do palca wskazującego.

III miejsce – Emergency helmet, pomysł uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego im. Bohaterek Powstania Warszawskiego. Zespół Konstruktorzy zauważył, że rowerzyści przemieszczający się po mniej uczęszczanych trasach mają w momencie wypadku mniejsze szanse na wezwanie pomocy. Stąd pojawił się pomysł na kask z funkcją automatycznego powiadamiana o wypadku poprzez sygnały dźwiękowe i świetlne oraz system do wysyłania sms na wskazany wcześniej numer.

W 7. edycji programu firma Boscha udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, w których wzięło udział 55 szkół z Warszawy, Wrocławia i okolic.

Więcej na: www.akademiawynalazcow.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 − 13 =