Awaria kolektora w Warszawie – podejmowane działania

Znalezienie przyczyn awarii, ograniczenie zrzutu nieczystości do Wisły i naprawa uszkodzeń – to działania, które prowadzone są w związku z awarią miejskiego kolektora przesyłowego.

– Wszystkie procesy dzieją się równolegle. Nasi eksperci oceniają przyczyny i skutki awarii do której doszło, a jednocześnie podejmujemy prace, które pozwolą nam zminimalizować zrzut ścieków do Wisły – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy po spotkaniu sztabu kryzysowego w MPWiK. – Cieszę się również, że rząd wziął pod uwagę to, co mówiłem od samego początku tej awarii. Przede wszystkim potrzeba współpracy. Później przyjdzie czas na ocenę tego co się stało.

Na miejscu awarii wciąż pracują eksperci. Ich zadaniem jest określenie przyczyn, a także ocena możliwości i oszacowanie czasu naprawy uszkodzonych kolektorów. 

Równocześnie toczą się prace zmierzające do maksymalnego ograniczenia zagrożeń bakteriologicznych w związku ze zrzutem nieczystości. Jeszcze w weekend mają zostać zainstalowane urządzenia, które w oparciu o nowatorską technologię, będą ozonować ścieki. Dzięki temu w nieczystościach nie będzie większości bakterii.

Wraz z przedstawicielami rządu i wojska analizowana jest możliwość zbudowania mostu pontonowego lub przeprawy na pływakach, którą byłyby poprowadzony rurociąg do oczyszczalni. Na miejscu zrzutu są już specjaliści i naukowcy z całej Polski, których zadaniem jest określenie warunków, jakie przeprawa musi spełniać, aby przesył mógł odbywać się w sposób bezpieczny. Badane są m.in. parametry dotyczące wyporności mostu, potrzebnego stanu wody w Wiśle oraz siła i kierunek prądu rzecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 + 15 =