Bezdomne zwierzęta w obiektywie – wystawa fotograficzna
Przez cały kwiecień na pl. Bankowym można oglądać wystawę przygotowaną przez Schronisko „Na Paluchu”. Ma ona przybliżyć warszawiakom sylwetki bezdomnych psów i kotów, będących pod opieką schroniska.
O wystawie
Ktoś zawiódł zwierzę, ktoś inny dał mu nadzieję. Wystawa „Bezdomny nie znaczy gorszy” jest uhonorowaniem wszystkich zwierząt, które straciły dom. Na zdjęciach zostało zaprezentowanych piętnastu podopiecznych schroniska, którzy czekają na adopcję.
– Chcemy uhonorować wszystkie te zwierzęta, które utraciły opiekę i trafiły do Schroniska Na Paluchu. Jednocześnie chcę bardzo podziękować wszystkim osobom, które podjęły decyzję o adoptowaniu zwierząt, a dzięki temu pobyt w schronisku był dla nich tylko krótkim epizodem – mówił podczas otwarcia ekspozycji Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska „Na Paluchu”.
– Zwracamy uwagę na sytuację zwierząt towarzyszących, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka. Ogromny wpływ na zmniejszenie populacji zwierząt niechcianych mają podejmowane corocznie przez m.st. Warszawa akcje bezpłatnego czipowania zwierząt, kastracji zwierząt właścicielskich, wsparcie udzielane organizacjom prozwierzęcym i przeciwdziałającym bezdomności. Skuteczne wyprowadzanie zwierząt z bezdomności realizowane z powodzeniem przez Schronisko „Na Paluchu” jest uzupełnieniem tych działań – dodała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Schronisko „Na Paluchu”
Tylko w 2020 roku do schroniska trafiły 2293 psy i 1519 kotów. Mimo tak ogromnego napływu zwierząt, liczba podopiecznych w schronisku regularnie się zmniejsza. Obecnie w schronisku przebywa niespełna 400 psów i około 50 kotów. 2020 r. przyniósł aż 1694 psich i 1245 kocich adopcji, zaś 670 psów i 157 kotów zostało odebranych przez swoich właścicieli.
– Tak naprawdę Schronisko pomogło im opuścić drogi bezdomności i znaleźć miejsce u boku kochającej rodziny – tam, gdzie są szanowane i gdzie nigdy już nie powinny stać się bezdomnymi. W przeciągu 2020 roku liczba zwierząt w Schronisku zmniejszyła się o ponad 100. Traktujemy to jako wielki sukces dla naszych potrzebujących zwierząt – dodał dyrektor Strzelczyk.
W tym roku obchodzimy także 20-lecie Schroniska jako jednostki budżetowej m.st. Warszawy. Choć jubileusz schroniska przypada na tak trudny ze względu na pandemię czas, pracownicy nie ustają w wysiłkach, by zapewniać zwierzętom opiekę na najwyższym poziomie i by procesy adopcyjne były nieprzerwanie realizowane.
Poza polepszającymi się statystykami adopcji i odbiorów zwierząt, a także zmianami, które w Schronisku dostrzec można gołym okiem, na przestrzeni ostatnich 20 lat zaobserwować można jeszcze jedną zmianę – w mentalności mieszkańców Warszawy, coraz bardziej wrażliwych na los bezdomnych zwierząt, gotowych nas wspierać i świadomych, że sprawy Schroniska są także ich sprawami. Dzięki takim akcjom jak „Adoptuj Warszawiaka”, „Marsz kundelków”, ale i wystawom, bezdomne zwierzęta, rezydujące na peryferiach Warszawy, stały się ważnymi mieszkańcami miasta.
Wystawę „Bezdomny nie znaczy gorszy” można oglądać od 1 do 30 kwietnia na placu Bankowym (w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego).