Budżet obywatelski – ostatnie dni głosowania
Jeszcze tylko przez kilka dni warszawiacy i warszawianki mogą zdecydować, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miasta. W tym roku to kwota ponad 83 mln zł. W tej edycji do wyboru jest aż 1425 projektów!
Do 23 września mieszkańcy głosują na projekty w budżecie obywatelskim. Te, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Zwycięskie pomysły poznamy 3 października. – Zachęcam do głosowania na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim. Już po raz szósty możemy wspólnie zdecydować, które z pomysłów warszawianek i warszawiaków zostaną zrealizowane. Dzięki budżetowi obywatelskiemu razem z mieszkańcami zmieniamy Warszawę. Wspólnie decydujemy, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu miasta – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego, w której można głosować na projekty dotyczące nie tylko najbliższej okolicy, ale też pomysły ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 1425 projektów (101 projektów ogólnomiejskich i 1324 projektów dzielnicowych). Największy wybór mają mieszkańcy Wawra (137 projektów) i Pragi-Południe (134 projekty).
Do tej pory głosowało ponad 50 000 warszawiaków. Najwięcej na Białołęce (49/1000 mieszkańców) i na Pradze-Południe (46/1000 mieszkańców).
Jak zagłosować?
Można zagłosować przez Internet na stronie https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl albo papierowo w urzędzie dzielnicy. Można wybrać maksymalnie 15 projektów dzielnicowych w jednej, wybranej dzielnicy oraz maksymalnie 10 projektów ogólnomiejskich. Można zagłosować tylko raz – internetowo albo papierowo. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy – nie trzeba być zameldowanym. Głosować można w każdym wieku – nie trzeba być pełnoletnim.
głosowanie elektroniczne
1. Wejdź na stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
2. Kliknij przycisk ROZPOCZNIJ GŁOSOWANIE, a następnie wpisz adres email. Na Twoją skrzynkę pocztową przyjdzie wiadomość z linkiem. Kliknij go, żeby rozpocząć głosowanie.
3. Wybierz projekty, na które chcesz zagłosować (dzielnicowe i ogólnomiejskie).
4. Uzupełnij swoje dane. Twoje dane nie będą nikomu udostępnione.
5. Zagłosuj.
głosowanie papierowe
o Przyjdź do urzędu dzielnicy. Zabierz za sobą swój dokument tożsamości – będzie potrzebny do głosowania. W urzędzie otrzymasz kartę do głosowania. Na miejscu będzie również pracownik urzędu, który może Ci pomóc w zagłosowaniu. Otrzymasz wydrukowaną kartę do głosowania.
o Wypełnij kartę – postaw X przy projektach, na które chcesz zagłosować (dzielnicowe i ogólnomiejskie).
o Uzupełnij swoje dane. Twoje dane nie będą nikomu udostępnione.
o Oddaj wypełnioną kartę w punkcie głosowania.
Zachęcamy mieszkańców do zagłosowania
Na początku września wystartowały różnego rodzaju działania promujące głosowanie w budżecie obywatelskim. Na warszawskich ulicach pojawiły się autobusy z postaciami z tegorocznej kampanii przypominające o terminie głosowania, na ekranach w komunikacji miejskiej wyświetlany jest spot o etapie głosowania, po Wiśle pływała infoBarka, na której animatorzy przybliżali warszawiakom ideę budżetu i zachęcali do włączenia się w to przedsięwzięcie.
W najbliższych dniach w przestrzeni miejskiej pojawią się animatorzy w strojach nawiązujących do postaci z kampanii informacyjnej. Pojawią się w każdej dzielnicy i w drużynach sześcioosobowych będą zachęcali mieszkańców do głosowania.
To już szósta edycja budżetu obywatelskiego
Do tej pory, w ramach budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Warszawy zdecydowali o przeznaczeniu w sumie 260 mln zł. W pięciu pierwszych edycjach warszawiacy zgłosili ponad 12 tysięcy projektów. Dzięki głosom mieszkańców zostało zrealizowanych już prawie 2 500 przedsięwzięć. Zdjęcia wybranych projektów zrealizowanych z budżetu obywatelskiego dostępne są tutaj.
Więcej informacji o budżecie obywatelskim w Warszawie http://twojbudzet.um.warszawa.pl