Dwa wyróżnienia dla Warszawy w konkursie Eco-miasto

Jury ogólnopolskiego plebiscytu nagrodziło najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta. Stolica została doceniona za systemowe podejście do kwestii zużycia energii oraz za dbanie o ochronę dzikiej przyrody.

Warszawa została wyróżniona w kategorii efektywność energetyczna budynków – za konsekwentną realizację działań, w tym za planowane stosowanie instrumentów pozyskiwania białych certyfikatów jako stymulatora wzrostu efektywności energetycznej. Ponadto jury wyróżniło stolicę za docenianie znaczenia obszarów w znacznym stopniu naturalnych i zamieszkujących je cennych gatunków w systemie przyrodniczym miasta, ich ochronę, a także umiejętne rozwijanie funkcji edukacyjnej związanej z tymi terenami.

Sprawne zarządzanie obszarami zurbanizowanymi wymaga kompleksowego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Skupiamy się na wyzwaniach, takich jak efektywne wykorzystanie zasobów i energii, niskoemisyjny transport czy rozwijanie obszarów zielonej i błękitnej infrastruktury. Przede wszystkim jednak włączamy warszawiaków w proces planowania i zarządzania, co przynosi pozytywne efekty – mówi  Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. stolicy

Eco-miasto to odbywający się już po raz szósty ogólnopolski projekt, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 46 miast. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zieleń miejska a jakość powietrza. Jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby.

O zrównoważonym rozwoju miast

W dniach 27-28 września Warszawa gości uczestników konferencji „Innowacyjne Eco-miasto 2018”. Międzynarodowi eksperci i samorządowcy rozmawiają o tym w jaki sposób tworzyć bardziej zielone, innowacyjne i przyjazne mieszkańcom miasta. Uczestnicy dyskutują o inwestycjach w infrastrukturę, włączaniu mieszkańców w rozwój miasta czy wykorzystaniu dostępnych modeli finansowania.

Konferencja jest okazją do wymiany dobrych praktyk. W stolicy spotkali się eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawiciele organów administracji centralnej oraz międzynarodowych instytucji, reprezentanci miast z Polski i zagranicy, delegaci biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
7 × 16 =