Dzielnica Wisła przywita neonem
Wyjątkowe obchody Roku Rzeki Wisły zwieńczone zostaną szczególnym akcentem. Już w piątek, 8 grudnia, na moście Świętokrzyskim rozbłyśnie neon Dzielnicy Wisła. Ten oryginalny prezent dedykowany jest wszystkim mieszkańcom korzystającym z uroków królowej polskich rzek.
– To pierwsza tego typu animowana konstrukcja na moście – mówi Robert Zydel, dyrektor stołecznego Biura Marketingu Miasta i dodaje –Do stworzenia tej niepowtarzalnej, liczącej bez mała siedemnaście metrów długości, konstrukcji zużyto aż sto metrów tradycyjnych neonowych rurek. Myślę, że neon ten wkrótce trwale wpisze się w krajobraz tego miejsca i stanie się kolejnym z symboli tworzonej przez mieszkańców stolicy Dzielnicy Wisła.
Neon umieszczony został po lewej stronie rzeki na północnej części mostu Świętokrzyskiego. Jego projekt odnosi się do popularnego motywu papierowej łódeczki, znaku rozpoznawczego kampanii Dzielnica Wisła oraz jej logo.
– Chcieliśmy, aby kształt neonu był dla osób odwiedzających to miejsce jednoznaczny i łatwo kojarzony z prowadzonymi przez nas, od lat, działaniami – dodaje dyrektor Zydel.
W piątek, 8 grudnia, o godzinie 18.00 nastąpi oficjalne odpalenie neonu Dzielnica Wisła. Z tej okazji odbędą się występy artystyczne oraz wyjątkowe warsztaty z tworzenia neonów pod nazwą „Witamy w Dzielnicy Wisła”. W zajęciach prowadzonych przez animatorki z inicjatywy „Tu było, tu stało” mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli, a poświęcone będą w całości procesowi projektowania i powstawiania neonów. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godzinie 16.30 i 18.30, w przestrzeni pobliskiej kawiarni Powidoki w Muzeum na Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie zabraknie również poczęstunku oraz pamiątkowych, świecących upominków.
Wydarzenie poprzedzi występ grupy Multivisul, która specjalizuje się w pokazach artystycznych łączących w sobie elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów oraz najnowocześniejszych rekwizytów multimedialnych. Ich występ będzie można zobaczyć o godz. 17.45, w pobliżu neonu.
W programie zaplanowane zostało także spotkanie z twórcami i inicjatorami powstania neonu. Wernisaż odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie neonu pod mostem Świętokrzyskim.
Udział w wydarzeniu jest otwarty i bezpłatny.
Konstrukcja neonu została wykonana tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami przez firmę Hanak Reklamy Wizualne, kontynuującą tradycje słynnego powojennego przedsiębiorstwa Reklama. To z jej pracowni wyszły najsłynniejsze neony Warszawy, w tym siatkarka przy placu Konstytucji i gigantyczna filiżanka oranżady na Kępie Potockiej.
Zakochaj się w bulwarach wiślanych!
Rok Rzeki Wisły był dla stołecznego odcinka królowej polskich rzek bardzo intensywny. Warto przypomnieć, że mieszkańcy Warszawy od połowy sierpnia mogą już korzystać z całego ponad dwukilometrowego odcinka nowych bulwarów nad Wisłą. Ta niezwykle różnorodna nadrzeczna promenada już stała się obowiązkowym punktem na mapie stołecznej przestrzeni rekreacyjnej, miejscem, gdzie bije serce stolicy.
Do dyspozycji odwiedzających są tu m.in. pluskawisko, plaża, plac zabaw z figurami wiślanych ryb, trampoliny ukryte w nawierzchni, zielone pergole, a także punkty gastronomiczne, informacji turystycznej oraz toalety publiczne. Bulwary są zintegrowane z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym prowadzącym wzdłuż całego warszawskiego odcinka Wisły. Dla wygody mieszkańców zamontowano także stojaki na jednoślady.
Bulwarów jednak cały czas przybywa. Wkrótce odmieni się otoczenie pomnika Syrenki, a promenada wydłuży się o kolejne dwieście metrów. Pod koniec września rozpoczęły się prace na odcinku od wysokości ul. Tamka do mostu Świętokrzyskiego.
Rozstrzygnięty został również konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną bulwarów na odcinku od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla. Zwycięzcą dwuetapowego konkursu została warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. Sędziowie w uzasadnieniu werdyktu docenili przede wszystkim „miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni w obrębie terenu zagospodarowania”, „wprowadzenie czytelnego sferowania intensywności zagospodarowania pomiędzy miastem a rzeką”, a także „możliwość etapowania inwestycji”.
źródło: materiały prasowe m.st. Warszawy