Historia Warszawskich Dni Energii
Historia Warszawskich Dni Energii nie jest długa, gdyż sięga lata 2014 roku. Jednak w międzyczasie pomysł pojedynczego pikniku rozwiną się w stały projekt promujący wiedzę o energii w mieście.
Początki WDE sięgają września 2014 r., gdy Fundacja Nasza Energia na zlecenie Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy zorganizowała pierwszą edycję pikniku plenerowego o nazwie „Warszawski Dzień Energii”. Odbył się ona na terenie otwartym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem wydarzenia było ukazanie mieszkańcom stolicy nowych rozwiązań i kierunków związanych z rozwojem energetyki w Warszawie. W ramach wydarzenia: odbył się cykl wykładów otwartych i warsztatów tematycznych, miał miejsce pokaz urządzeń stosowanych w branżach związanych ze zrównoważoną energią (turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, panele PV, panele solarne) oraz prezentacje samochodów elektrycznych, zostały zorganizowane wycieczki do elektrociepłowni „Siekierki”oraz Parku Wodnego SGGW.
Druga edycja „Warszawskiego Dnia Energii” miała miejsce 31 maja 2015 r. Impreza została przeniesiona do Parku Agrykola, aby ułatwić udział w niej mieszkańcom całej Warszawy. W ramach pikniku odbyły się liczne prezentacje, w szczególności adresowane do młodszych mieszkańców Warszawy. Tematyka wydarzenia dotyczyła przede wszystkim idei smart cities, efektywności energetycznej, ochrony klimatu, energetyki miejskiej oraz zagadnień elektrycznego transportu miejskiego.
W 2015 r. odbyło się ponadto kilka wydarzeń o charakterze eksperckim i edukacyjnym: seminaria „Kupno i sprzedaż energii elektrycznej w Mieście Stołecznym Warszawa” i „Carsharing węglowodorowy czy elektryczny, czego potrzebują polskie miasta?”, debata o inteligentnym transporcie w inteligentnym mieście oraz wyjazd studyjny do kopalni i elektrowni w Bełchatowie. WDE miało swoje stoiska podczas dwóch imprez plenerowych: Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym oraz Pikniku z Klimatem na Placu Zamkowym.
Zimą 2015/2016 „Warszawski Dzień Energii” został przekształcony w projekt ciągły. Zmianie uległa też nazwa – na „Warszawskie Dni Energii”. Kulminacyjnym wydarzeniem ma pozostać tradycyjny już piknik plenerowy, natomiast przez cały rok będą pod szyldem WDE organizowane drobniejsze aktywności (warsztaty, debaty, wyjazdy studyjne). WDE będą też na co dzień rozwijane wokół tworzonej od podstaw „Doliny Krzemowej na Fabrycznej” (DKF) – miejsca skierowanego do różnych środowisk Warszawy (przede wszystkim do młodzieży), a poświęconego problematyce inteligentnego miasta, z naciskiem na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do szerzenia wiedzy inżynierskiej, gdzie młodzież będzie mogła realizować swoje pasje techniczne poprzez praktyczne działania. DKF został zlokalizowany przy ul. Fabrycznej w Warszawie (Powiśle).