III Kongres producentów pojazdów elektrycznych w stolicy

Rozwój elektormobilności i paliw alternatywnych to temat III Kongresu producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury energetycznej do ich ładowania, który odbywa się na Politechnice Warszawskiej. Producenci, naukowcy i samorządowcy dyskutują o rozwiązaniach korzystnych dla środowiska. 

Maciej Mazur dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zaznacza, że rozwój elektromobilności w Polsce jest wyzwaniem. – Samochodów elektrycznych w skali kraju jest 3,5 tysiąca. Punktów ładowania jest w Polsce 850. Dla porównania w Holandii to jest europejski lider – punktów ładowania jest 40 tysięcy –tłumaczy Maciej Mazur.

Robert Grudziński z fundacji Nasza Energii, współorganizator Kongresu podkreśla, że – Elektromobilność to znacznie szersze pojęcie, to wielka interdyscyplinarna płaszczyzna wiedzy i biznesu. Samochód elektryczny, podobno marzenia Kowalskich, to przede wszystkim inna energetyka zasilająca to auto. To energetyka odnawialna. Tylko taka ma sens. Myślę, że szybciej doczekamy się miliona instalacji prosumenckich niż miliona aut elektrycznych na polskich drogach – podkreśla Robert Grudziński

Świadomość proekologiczna

Zdaniem wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego świadomość proekologiczna rośnie. – Myślę, że wszyscy coraz chętniej będą się przesiadali na samochody elektryczne, ale jest taki moment, który musimy pokonać, kiedy łatwość ładowania nie będzie barierą dla tej formy transportu – wyjaśnia wiceprezydent.

Kongres organizują: Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Nasza Energia. Partenarmi Kongresu byli: Renault, Rafako i PGE Dystrybucja. Przy okazji kongresu swoje pojazdy i roboty prezentują studenci z kół naukowych Politechniki Warszawskiej.
W 2018 roku wprowadzono ustawę o elektromobilności. Do 2025 roku według założeń rządu po polskich drogach ma jeździć milion aut z napędem elektrycznym.

Kongres organizowany jest w ramach VI Warszawskich Dni Energii 2019.

Na zdjęciu od lewej: prof. Stanisław Wincenciak (prorektor ds. rozwoju PW), Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP (przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki), prof. Władysław Wieczorek (dziekan Wydziału Chemii PW), prof. Lech. M. Grzesiak (dziekan Wydziału Elektrycznego PW)

źródło: RDC/materiały własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
10 + 3 =