Kultura dla Klimatu

Od zero waste i recyklingu w produkcji wydarzeń, przez „zieloną” edukację dla pracowników, po zakładanie kompostowników, łąk i ogrodów sąsiedzkich. Rusza Kultura dla Klimatu – ważna inicjatywa ekologiczna dla instytucji kultury, współfinansowana ze stołecznego budżetu. 

– W nowej polityce kulturalnej m.st. Warszawy podkreślamy, jak ważne jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu. Stołeczne instytucje kultury już prowadzą działania na rzecz klimatu i ekologii – jak choćby Teatr Powszechny w ramach Ogrodu Powszechnego, projekty Biennale Warszawa czy też cykl warsztatów i spotkań organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachętę, Teatr Powszechny oraz TR Warszawa – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Kultura dla Klimatu jest oddolną inicjatywą ekologiczną pracowniczek sektora kultury, na co dzień związanych z instytucjami kultury – Nowym Teatrem, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Galerią Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski czy Centrum Cyfrowym. Jak wyjaśniają we wspólnym manifeście: starając się wprowadzać proekologiczne zmiany w swoich projektach oraz miejscach pracy, zauważyłyśmy, że wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologią i ochroną środowiska nie idą w parze przystępne źródła wiedzy. Tak zrodził się pomysł stworzenia Przewodnika, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat działań przyjaznych środowisku.

– Musimy wziąć odpowiedzialność za to, co i jak produkujemy, w jaki sposób organizujemy swoją pracę, w jakiej kulturze uczestniczymy – piszą w manifeście organizatorki, zachęcając instytucje i osoby prywatne, by włączyły się do projektu. Od 29 marca na stronie kulturadlaklimatu.pl dostępny będzie przewodnik, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. jak czynić swoje otoczenie, projekty i codzienne działania bardziej ekologicznymi.


Obszary ekologii kultury omawiane w przewodniku dotyczą zarówno technologii (budynek, komunikacja, konserwacja), projektów kulturalnych (produkcja, materiały), odpowiedzialności za ekosystem (dobre sąsiedztwo, lokalna przyroda), jak i codziennych zachowań czy kształtowania postaw zespołu. – Średniej wielkości instytucja kultury zużywa rocznie 400 ryz papieru, czyli około 30 drzewMusimy podjąć działania, które pozwolą zmniejszyć tempo zachodzących zmian. Mamy mało czasu – podkreślają inicjatorki akcji. I zachęcają do podpisywania deklaracji Kultura dla Klimatu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 × 9 =