Litewska Ekspedycja Narodowa

We wtorek, 27 czerwca, do Warszawy przypłynęła Litewska Ekspedycja Narodowa w ramach wyprawy po historycznych miejscach z dziejów Polski i Litwy. Wyjątkowa łódź w asyście stołecznych armatorów zacumowała przy przystani w okolicach Centrum Nauki Kopernik.

– Cieszymy się, że możemy przywitać naszych gości w jednej z najatrakcyjniejszych przestrzeni w Warszawie. To tu bije serce stolicy. Jeszcze dziesięć lat temu teren ten nie był zagospodarowany. Teraz jest Centrum Nauki Kopernik, które widzimy w tle, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i właśnie nowe bulwary – duma Warszawy. To najpiękniejsze bulwary w Europie, które oddaliśmy mieszkańcom i turystom w roku, który został nazwany Rokiem Rzeki Wisły. Tym bardziej symboliczne jest nasze spotkanie nad królową polskich rzek – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas powitania.

Ciekawą częścią, rozpoczynającą wydarzenie, było przeprowadzenie gości przez Wisłę przez stołecznych armatorów na tradycyjnych drewnianych łodziach, zgodnie z duchem litewskiej ekspedycji. Jednostka z przystani Aquatica przywitała gości w okolicach Portu Żerań. Następnie reszta łodzi (św. Barbara, Inna Bajka, Taxi Wisła, Rytman, Szkuta, Aquatica, Flota 511) oczekiwała na wysokości Podzamcza przy bulwarze Jana Karskiego, aby razem dopłynąć do przystani przy Centrum Nauki Kopernik.

Po powitaniu, czas gościom umilał zespół Urzeczeni i Kalwarki, którzy w swoim repertuarze mają nie tylko tańce i pieśni ludowe, ale również promują kulturę flisacką. Urzeczeni to amatorski zespół, w skład którego wchodzą pasjonaci folkloru Urzecza gwarowo zwanego Łurzycem, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, po raz pierwszy opisanego w 2012 r. przez dr. Łukasza Maurycego Stanaszka. Członkowie zespołów wystąpili w pięknych wilanowskich strojach ludowych z nadwiślańskiego Urzecza.

Jednym z elementów litewskiej wyprawy jest między innymi temat żywności, tradycyjnej polskiej kuchni, dlatego też podczas wydarzenia goście mogli skosztować tradycyjnych urzeczańskich potraw, czyli barszczu chrzanowo-buraczanego i pierogów, które przygotowała Grażyna Leśniak – członkini zespołu Urzeczeni oraz przewodniczącą Rady Fundacji Szerokie Wody.

Litewska Ekspedycja Narodowa

W dniach 22 czerwca – 10 lipca ekspedycja państwowej Telewizji Litewskiej i Radia realizuje projekt pod tytułem „Narodowa Ekspedycja”. Jej uczestnicy, wśród których znajdują sie dziennikarze, historycy, ludzie kultury i sztuki, odwiedzą historyczne miejsca związane z dziejami Polski i Litwy.

W tym roku ekspedycja płynie rzekami Biebrzą, Narwią i Wisłą specjalnie zbudowanym na tę wyprawę statkiem, który nazwano „Vytautas Didysis”. Jest to kopia najstarszego odkrytego na Litwie statku z Merkinė. To dokładnie taka sama jednostka handlowa, jaka pływała po Niemnie, Wiśle i Dnieprze przed dwustu pięćdziesięciu laty. Swoją pierwszą podróż rozpoczęła w Łomży skąd wyruszy do Morza Bałtyckiego.

Podróż jest długa i trudna, gdyż postanowiono opłynąć w Polsce historyczne ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Projekt skupia się na wspólnej historii Polski i Litwy, kulturze, relacjach społecznych między tymi narodami. Jest to już trzecia edycja programu (wcześniejsze ekipy przemierzały Litwę i Białoruś). Projekt cieszy się na Litwie olbrzymim zainteresowaniem.

„Narodową ekspedycją” kieruje historyk profesor Alfredas Bumblauskas, w zespole są również znani podróżnicy, m.in. przyrodnik Selemonas Paltanavičius, kierowca rajdowy Benediktas Vanagas czy muzyk Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Wśród uczestników wyprawy jest również Arminas Darasevičius, właściciel kilku restauracji, smakosz, znany sommelier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 10 =