Mazowsze otwiera sezon turystyczny

Jak spędzić weekend? Na rowerze? Zwiedzając zabytki i muzea? A może wybrać rejs po Wiśle lub spacer na łonie natury? Ci, którzy postawią na Mazowsze, mają w czym wybierać. Dla ciekawych regionu samorząd województwa oraz mazowieckie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę turystyczną i kulturalną.

– Mazowsze to region malowniczy, różnorodny, pełen atrakcji – tych powszechnie znanych, ale i nieoczywistych. Mamy wiele do zaoferowania – turyści mają do wyboru liczne ścieżki rowerowe, piesze oraz szlaki wodne. Malownicza przyroda, dzikie rzeki, jeziora, parki krajobrazowe skłaniają do aktywnego spędzania czasu. Urokliwe zakątki mazowieckiej wsi prezentują skanseny, do dziś kultywujące dawne zwyczaje i obrzędy. Mając często niewiele czasu, pamiętajmy o tym, co mamy w zasięgu ręki – zaprasza marszałek Adam Struzik.

Rejs po Wiśle

Szkuta – królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej powróciła na wiślane wody i jest gotowa do pierwszych rejsów. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi liczy 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Rejs takim statkiem to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, ale też dla chcących zobaczyć region z innej perspektywy.

– Realizujemy wiślane programy dla dzieci i młodzieży, rejsy dla miłośników piękna i natury, warsztaty dla operatów turystyki i animatorów kultury. Szkuta jest efektem wspólnego wysiłku wielu ludzi dobrej woli, którzy postanowili budować dobrą markę Wisły. Zapraszamy na rejsy „Darem Mazowsza”, bo świat widziany z perspektywy rzeki jest ciekawszy i piękniejszy – podkreśla Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

Aktywnie czy w stylu slow?

– Dla lubiących sport i aktywny tryb życia wybór Mazowsza jest strzałem w dziesiątkę. Zwiedzać i poznawać nowe miejsca można m.in. podczas spływu kajakowego, wycieczki rowerowej czy nordic walking. Turyści mogą wybrać trasy krajoznawcze bądź tematyczne m.in. szlak chopinowski, prowadzący przez miejsca związane z życiem i twórczością słynnego kompozytora – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystki UMWM w Warszawie.

Alternatywą dla tradycyjnego podróżowania jest tzw. Slow Road, promujący popularny w ostatnim czasie styl życia polegający na zwolnieniu zbyt szybkiego tempa i wzbogacania swojego życia duchowego o nowe doświadczenia. W oparciu o tę ideę pomysłodawcy projektu Slow Road postanowili stworzyć niepowtarzalną mapę miejsc typu slow – pensjonatów, restauracji, gospodarstw agroturystycznych, sklepów z produktami regionalnymi. Obecnie proponowane są trzy trasy: „Mazowiecka cisza”, „Mazowieckie królestwo bociana” oraz „Mazowieckie przygody”. Szczegóły projektu można poznać na stronie www.slowroad.pl

Dla miłośników tradycji

Mazowiecki Szlak Tradycji to doskonała propozycja dla miłośników sztuki ludowej, tradycyjnej muzyki czy dobrej kuchni. Trasy prowadzą do miejsc wyjątkowych i klimatycznych – skansenów, muzeów, drewnianych kościołów, gospodarstw agroturystycznych, niewielkich zagród czy warsztatów rzemieślniczych. Atmosferę dawnego życia na wsi i kontakt z regionalnymi tradycjami gwarantują mazowieckie skanseny w Sierpcu i Radomiu, a także Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Planując wycieczkę, warto odwiedzić stronę www.mazowieckiszlaktradycji.pl

Szlak dla smakoszy

Mazowsze słynie też z dobrych produktów oraz tradycyjnych potraw – podróżując po regionie koniecznie trzeba ich spróbować. Obietnicą smacznej, regionalnej kuchni jest szlak turystyczny Mazowiecka Micha Szlachecka. Jest to inicjatywa trzech lokalnych restauracji – „Zaścianka Polskiego” z Siedlec, „Retro Skibniew” ze Skibniewa i „Dworu Mościbrody” z Wiśniewa. Obecnie na szlaku znajduje się 10 obiektów z regionu. Skosztować tu można m.in. pampuchów, kiszki ziemniaczanej, tradycyjnych wędlin, wędzonych ryb czy owocowych nalewek. Gospodarze zapewniają także dodatkowe atrakcje – warsztaty kulinarne, naukę jazdy konnej, rajdy rowerowe czy zabawę przy ognisku. Zamiast typowych pamiątek, w odwiedzanych miejscowościach warto zaopatrzyć się w lokalne przysmaki oznaczone certyfikatem Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsza. Więcej informacji na www.szlak-kulinarny.pl

Podróżuj z aplikacją Play Mazovia!

Ciekawą propozycją dla turystów jest bezpłatna aplikacja samorządu województwa Play Mazovia! Dzięki niej, z telefonem w ręku, można poznawać największe atrakcje turystyczne naszego regionu. Możemy na bieżąco śledzić ofertę instytucji kultury, wydarzenia kulturalne czy imprezy plenerowe. Korzystając z Play Mazovia! w prosty sposób można zaplanować trasę wycieczki i dowiedzieć się więcej o odwiedzanych miejscach. Dużym ułatwieniem jest brak konieczności rejestrowania. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich systemów operacyjnych w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Jedyne wymaganie to aktywne połączenie internetowe oraz GPS.

Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 19 =