Nowa przeprawa przez Wisłę otwarta!

Zakończyła się budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim. Warszawiacy mają do dyspozycji dwie trasy, północną przeznaczoną dla pieszych i rowerzystów oraz południową – tylko dla rowerów.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W 2015 roku oddaliśmy do użytku, zniszczony w pożarze, kilka miesięcy wcześniej most Łazienkowski, a dzisiaj do dyspozycji warszawiaków oddajemy nową kładkę pieszo-rowerową – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Pieszo-rowerowa przeprawa to kilkusetmetrowa stalowa konstrukcja, która jest podwieszona pod mostem oraz przyczółki po obu stronach Wisły. Kładki są dwie – po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły kładki łączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim – z drogą rowerową wzdłuż wału Miedzeszyńskiego. Wybudowana została także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim, po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej, która łączy się z drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Jest również rampa pozwalającą dostać się na plażę i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły. Cała trasa ma własne oświetlenie. Dodatkowo, aby nie pogubić się na obu brzegach, ustawiono odpowiednie drogowskazy.

Warszawiacy mogą teraz swobodnie przejechać od Cypla Czerniakowskiego przez Wał Miedzeszyński i dalej aż do alei Stanów Zjednoczonych. Jest też możliwość zjazdu bezpośrednio na plażę. Cały ten układ drogowy został tak przygotowany, żeby można było w sposób płynny przemieszczać się rowerem – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Most Łazienkowski jest szóstym mostem nad Wisłą z infrastrukturą rowerową. Prace budowlane rozpoczęte 8 miesięcy temu zakończyły się zgodnie z umową, z końcem lipca 2017 r. Koszt budowy to ponad 13,5 mln zł.

Kładka pod mostem Łazienkowskim jest częścią jednej z najdłuższych tras rowerowych w Warszawie. Dzięki zakończonej w tym samym czasie budowie drogi dla rowerów na ul. Marsa liczy ona już 9 km. Mieszkańcy Rembertowa i Pragi-Południe zyskali połączenie ze Śródmieściem i Mokotowem. W planach są już kolejne odcinki – w ramach remontu estakad Trasy „Ł” nad Agrykolą, powstaną drogi dla rowerów prowadzące do placu Na Rozdrożu.

Budowa kładki pod mostem Łazienkowskim, a także szlaków rowerowych w al. Stanów Zjednoczonych, ul. Ostrobramskiej i ul. Marsa, została zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
17 − 5 =