Odpocznij podczas zwiedzania Warszawy
W piątek, 4 sierpnia na Trakcie Królewskim, Rynku Starego Miasta i przed Centrum Wielokulturowym na Pradze stanęły stoliki z krzesłami dla warszawiaków i turystów. Pomysłodawcami projektu są mieszkanki stolicy.
Warszawskie stoliki to projekt pilotażowy, który jest realizowany w okresie letnim (do 15 września). Zakłada on ustawienie wolnostojących stolików i krzeseł na Rynku Starego Miasta przed Muzeum Warszawy, przy dzwonnicy kościoła św. Anny na pl. Zamkowym (od 7 sierpnia), w rejonie skrzyżowania ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, przed budynkiem Polskiej Akademii Nauk oraz na placu Hallera przed Centrum Wielokulturowym. Podobne meble można spotkać w przestrzeni miejskiej Nowego Jorku, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem. Zza oceanu pomysł do Warszawy przywiozły mieszkanki Śródmieścia.
W sumie w stolicy postawionych zostanie 19 stolików z krzesłami, które będą służyć do odpoczynku warszawiakom i turystom w godzinach 10.00 – 20.00 (w przypadku okolic ul. Karowej od godz. 12.00)
Projekt „Warszawskich stolików” został realizowany przez stołeczne Centrum Komunikacji Społecznej we współpracy z instytucjami kultury i nauki, tj. Muzeum Warszawy, Domem Spotkań z Historią oraz Polską Akademią Nauk. Każda z tych instytucji planuje prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych w lokalizacjach, w których stoją warszawskie stoliki.
Już teraz zapraszamy na sierpniowe mini wykłady, które zostały zaplanowane przed budynkiem PAN:
- 10 sierpnia, godz. 15.00
dr Tomasz Lerski: „Krakowskie Przedmieście w zasięgu wzroku”, wykład o zabudowie Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od Pałacu Staszica do ul. Królewskiej
- 17 sierpnia, godz. 15.00
dr Anna Mieszkowska: „Artyści kabaretów międzywojennej Warszawy”, wykład o artystach kabaretów, działających w okresie międzywojennym w bliskim sąsiedztwie dzisiejszej siedziby PAN
- 24 sierpnia, godz. 15.00
dr hab. Hanna Krajewska: „Pałac Staszica od frontu”, wykład o historii gmachu Polskiej Akademii Nauk
Stoliki zostały wzbogacone ciekawymi naklejkami (z QR kodami) w języku polskim i angielskim (projekty graficzne):
– poświęconymi projektowi „Poznaj Warszawę Chopina”. Meble dedykowane temu projektowi zostały ustawione na Trakcie Królewskim, gdzie stoją już ławeczki chopinowskie. Zachęcamy do skorzystania z aplikacji chopinowskich i zapoznania się z miejscami w Warszawie związanymi z polskim kompozytorem i pianistomhttp://pl.chopin.warsawtour.pl/ lub http://en.chopin.warsawtour.pl/.
– naklejkami przypominającymi, iż 2017 jest Rokiem Marii Skłodowskiej Curie (przypada w nim 150. rocznica urodzin uczonej). Noblistka urodziła się w Warszawie, tutaj spędziła ponad 20 pierwszych lat swojego życia. Z naklejki można zeskanować QR kod kierujący do strony poświęconej Warszawie M. Skłodowskiej-Curiehttp://msc.warsawtour.pl lub http://en.msc.warsawtour.pl i zapoznać sie z miejscami w Warszawie związanymi z M. Skłodowską-Curie.
– oraz naklejkami, które w formie atrakcyjnie wizualnie mapy promują najciekawsze atrakcje turystyczne w Warszawie.