Pierwsze spotkanie powołujące Radę WTP za nami
Jakimi tematami powinna zajmować się Rada Warszawskiego Transportu Publicznego? Kto powinien w niej zasiadać? Jakie będą zasady jej działania? Tym tematom poświęcone było pierwsze spotkanie inicjujące powołanie Rady WTP, które odbyło się 19 marca w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.
Rada, powołana przy Zarządzie Transportu Miejskiego, będzie miejscem wymiany opinii, zbierania sugestii oraz informacji od przedstawicieli różnych środowisk na temat funkcjonowania komunikacji w stolicy i aglomeracji. Podczas pierwszego, inicjującego spotkania, zainteresowani mogli poznać zasady jej prac. Zaproponowano również tematy, którymi Rada Warszawskiego Transportu Publicznego powinna się zająć, a także dokonano wyboru przedstawicieli organizacji społecznych, ekologicznych i zrzeszających przedsiębiorców.
Rada WTP nawiązuje do Warszawskiego Okrągłego Stołu Transportowego, działającego w latach 2000-2004. Jest także rozwinięciem idei konsultacji społecznych. – Transport w stolicy i całej aglomeracji wciąż się rozwija. Mamy najnowocześniejszy system w Polsce, a i jeden z lepszych w Europie. Ale do zrobienia zostało jeszcze wiele – powiedziała Zastępca Prezydenta Warszawy, Renata Kaznowska, rozpoczynając spotkanie. – Chcemy dzielić się swoimi planami dotyczącymi transportu, ale także pragniemy wiedzieć, co na ten temat uważają mieszkańcy i przedstawiciele organizacji społecznych. Liczę na to, że Rada Warszawskiego Transportu Publicznego stanie się centrum eksperckim, które będzie nas wspierać i doradzać, jak rozwijać transport publiczny w całej aglomeracji – dodała.
Prezydent Kaznowska wymieniła także tematy zaproponowane przez organizatorów do podjęcia w dalszych pracach Rady. Wśród nich znalazł się tabor elektryczny i różne rodzaje napędów pojazdów komunikacji miejskiej, zagadnienia taryfy i nowego systemu biletowego, czy priorytetów w ruchu dla transportu publicznego. Wspomniano także o węzłach przesiadkowych, komunikacji w aglomeracji, zasadach korzystania z transportu zbiorowego, kształcie układu komunikacyjnego, systemach informacji pasażerskiej, bezpieczeństwie w komunikacji miejskiej, nadzorze ruchu i komunikacji zastępczej oraz o komforcie podróży.
W trakcie spotkania podjęto dyskusję nad tymi tematami, moderowaną przez dr. Andrzeja Kassenberga. Zebrani przedstawiciele organizacji społecznych, ekologicznych i biznesowych zaproponowali również własne zagadnienia. Następnie głosowano nad tym, które problemy staną się przedmiotem prac Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Jak się okazało, uczestników spotkania najbardziej zainteresowały kwestie związane z dostępnością pojazdów i przystanków, bezpieczeństwem i priorytetami w transporcie, węzłami przesiadkowymi, ekologią oraz integracją komunikacji w aglomeracji. – Będziemy dyskutować o sprawach strategicznych, kształtujących transport na lata – podkreślił dr Kassenberg.
W dalszej części spotkania, uczestnicy wybrali swoich przedstawicieli, którzy wezmą udział w pracach Rady. Powołano także rezerwowych członków, mogących zastąpić osoby, które z różnych przyczyn nie będą w stanie uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. W ramach grupy społecznej do Rady weszli: Longinus Kawka z Warszawskiej Rady Seniorów, Anita Siemaszko ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych oraz Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji Rodzic w Mieście. Członkiem rezerwowym została Maria Pokój z Warszawskiej Rady Seniorów.
Na członków Rady w ramach grupy ekologicznej wybrano: Łukasza Bieleckiego z Zielonego Mazowsza oraz dr. Wojciecha Szymalskiego reprezentującego Instytut dla Ekorozwoju. „W rezerwie” pozostała Magdalena Popławska ze Stowarzyszenia Zieloni RP. Przedstawicielką organizacji zrzeszających przedsiębiorców została natomiast Katarzyna Kaczmarska – Członek Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej.
Do pracy w Radzie zaproszono także trzech wybitnych ekspertów w dziedzinie transportu, komunikacji miejskiej i zagospodarowania przestrzennego: dr. Andrzeja Brzezińskiego z Politechniki Warszawskiej, Marka Roszkowskiego – prezesa Biura Planowania Rozwoju Warszawy S.A. oraz dr. Michała Wolańskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
– Na pewno trzeba i warto rozmawiać. Wierzymy, że pomogą nam państwo w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich pasażerów korzystających z Warszawskiego Transportu Publicznego – stwierdził na zakończenie spotkania Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Wiesław Witek.
Kolejne spotkanie inicjujące Radę WTP odbędzie się już 26 marca. W jego trakcie nastąpi wybór kolejnych jej członków, reprezentujących jednostki samorządu terytorialnego stołecznej aglomeracji i warszawskich operatorów.
Więcej informacji na temat idei powołania Rady Warszawskiego Transportu Publicznego, zasad wyłaniania jej członków oraz tematyki, którą będzie się zajmować, znajduje się TU