Piknik w Warszawie o Klimacie w Paryżu
Ostatnia niedziela wakacji w Warszawie to wspólne spotkanie „Partnerów dla Klimatu” z warszawiakami na Placu Zamkowym. VIII edycja Pikniku z Klimatem to największa warszawska impreza plenerowa poświęcona środowisku. – Zapraszam warszawiaków i turystów. Ten piknik to świetna okazja, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczynić się do ochrony klimatu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Wśród licznych atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach pikniku znalazły się rozmowy na temat roli ekologii w codziennym życiu, z udziałem zaproszonych gości. Swoimi refleksjami podzielili się m.in.: Jacek Bożek, Grzegorz Wiśniewski, Wojciech Szymański, Filip Skawiński oraz Dominika Ostałowska, Tamara Arciuch, Bartłomiej Kasprzykowski i Sebastian Chmara. Całość poprowadzi Jarosław Kret.
Na tegoroczną edycję Pikniku z Klimatem przygotowano liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, a także pokazy chemiczne, warsztaty ekologiczne, wielkoformatowe gry dla najmłodszych, stanowiska plastyczne oraz warsztaty przetwarzania odpadów i surowców wtórnych. Wśród atrakcji znalazł się również Pokaz Mody Ekologicznej, podczas którego modelami stały się na wybiegu dzieci. Był też „szpital zagrożonych gatunków zwierząt”, gdzie chętni poznali takie gatunki zwierząt jak tygrysy, pandy, a także przyczynę ich wymierania. Można było wejść do Namiotu Multimedialnego z ekologicznymi grami komputerowymi, zasilanymi modułem fotowoltaicznym. Każdy znalazł coś dla siebie.
Największym zainteresowaniem cieszyło się Laboratorium energii. Studenci Politechniki Warszawskiej, wydziałów ITC i MEL, przedstawili mieszkańcom Warszawy i licznie zgromadzonym turystom świat energii.
Panele fotowoltaiczne i mikro wiatrak wraz z infrastrukturą do ładowania samochodu elektrycznego, który nie dość, że jeździ na „elektrony”, to również posiada zdolność magazynowania energii, to przyszłość energetyki miejskiej.
Prezydent Michał Olszewski, odwiedzając Laboratorium energii, stwierdził, że rozwiązania technologiczne przedstawione przez studentów są bardzo ciekawe i inspirujące. Czy niedługo znajdą zastosowania w energetyce Warszawy ? Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury m.st. Warszawy zapewnił, że to jest kwestia czasu i oczywiście środków finansowych ale w perspektywie roku 2020 mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wiele pozytywnych zmian szczególnie w ofercie transportu miejskiego. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, podkreślił znaczenie tego typy form prezentacji energetyki odnawialnej a Matthias Rehm, przedstawiciel Ambasady Niemiec w Polsce, zaznaczył, że tutaj na Pikniku z Klimatem można zobaczyć jak to wszystko działa, co to jest energia odnawialna i co można z nią zrobić. Do zobaczenia za rok.