Spotkanie Prezydent stolicy z Warszawską Radą Seniorów
W czwartek, 23 czerwca Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy spotkała się z Warszawską Radą Seniorów. Działania i dalsza współpraca Rad Seniorów, testowanie nowych technologii w domach pomocy społecznej i koncepcja praskiej kamienicy międzypokoleniowej – to jedne z tematów spotkania.
– W Warszawie ponad 460 tys. osób ma powyżej 60 lat. Już teraz seniorzy stanowią 26% mieszkańców. Dlatego tak ważna jest rola, jaką Państwo pełnicie – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy – Wprowadzamy nowoczesne technologie ułatwiające jakość życia starszym osobom, organizujemy wolontariat i przygotowujemy innowacyjne rozwiązania, takie jak np. kamienica międzypokoleniowa.
Jesienią 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy powołała Warszawską Radę Seniorów. Rada współpracuje m.in. przy opracowywaniu kierunków, standardów, rozwiązań i działań na rzecz seniorów, przy monitorowaniu programu Warszawa Przyjazna Seniorom. W jej skład wchodzi obecnie 20 osób – są to przedstawiciele różnych środowisk: Rad Seniorów w dzielnicach Warszawy, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Prezydenta stolicy, Rady m.st. Warszawy. W dwunastu powołanych radach seniorów w dzielnicach m.st. Warszawy działa 156 osób. W ich skład wchodzą m.in. przedstawiciele mieszkańców dzielnicy, którzy ukończyli 60 lat, wyróżniający się działalnością na rzecz środowiska osób starszych. Wybierani są w drodze głosowania przez najstarszych mieszkańców dzielnicy.
Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami
E-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe – to nowoczesne rozwiązania testowane w Domu Pomocy Społecznej „Syrena”. Testy są ważnym elementem wzmocnienia systemu usług opiekuńczych nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Warszawie. Dzięki nowym technologiom nie tylko poprawi się jakość usług opiekuńczych, ale również będzie możliwa większa samodzielność mieszkańców domów pomocy społecznej, a w dalszej perspektywie starszych osób mieszkających we własnych domach.
Testowanie technologii dla projektu e-opieka
Stolica jest miastem, w którym mimo stałego napływu ludności, systematycznie zwiększa się liczba i udział osób starszych w ogólnej liczbie mieszkańców. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań poprawi się jakość życia osób korzystających z usług opiekuńczych. Z jednej strony będzie to podniesienie jakości usług, z drugiej – da to szansę na wydłużenie okresu samodzielnego mieszkania seniorów. System e-opieki będzie się składał z:
- Centrum Zarządzania świadczącego podopiecznym teleusługi;
- urządzeń umożliwiających podopiecznym kontakt z Centrum Zarządzania: m.in. przycisk SOS, telefon komórkowy, czytniki parametrów życiowych;
- sieci współpracy z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem lokalnym.
Po zakończeniu testów rozpocznie się pierwszy etap projektu e-opieki, czyli zaprojektowanie i budowa systemu wsparcia usług opiekuńczych w oparciu o rozwiązania teleinformatyczne oraz przetestowanie w wybranych domach pomocy społecznej.