ŚRODY Z SAVĄ – O WYMIANIE OPRAW INFORMUJEMY NA BIEŻĄCO

Trwa szeroko zakrojony program wymiany blisko 40 tys. opraw oświetleniowych, który przyniesie wymierne oszczędności energii, a tym samym też pieniędzy. ZDM Warszawa uruchomił poświęconą mu podstronę, która będzie regularnie aktualizowana. Szczegółowo pokazuje postępy prac i związane z nimi korzyści dla Warszawy.

Korzyści jasne jak słońce

W nowej zakładce “Wymiana opraw oświetleniowych” otwiera się w nowej karcie dostępna jest mapa oraz tabela pokazująca zakres zakończonych dotychczas prac. Informacje te będą aktualizowane co najmniej raz w tygodniu – w każdą środę. W tabeli szczegółowo rozpisana jest liczba wymienionych opraw na danej ulicy, związane z tym oszczędności energii elektrycznej oraz to, jak przekładają się one na oszczędności dla budżetu miasta. Wymienione są też wstępne plany na następne dni, przy czym ich realizacja jest oczywiście zależna od wielu czynników, w tym od pogody.

Dobra energia

W obecnych czasach nieustannie rośnie świadomość społeczna związana zarówno z ochroną środowiska, jak i z pochodzeniem surowców wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej. Tym większego znaczenia nabiera realizowane przez ZDM zadanie. To zdecydowanie największy w Polsce oraz jeden z największych w Europie program wymiany oświetlenia na energooszczędne.

Szacuje się, że w jego wyniku wydzielanie dwutlenku węgla spadnie o ok. 30 tysięcy ton rocznie. Wynika to wprost z mniejszego zużycia energii elektrycznej. Ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. A ilość energii zużywanej przez całe oświetlenie uliczne na terenie Warszawy (nie wszystkimi ulicami opiekuje się ZDM) spadnie z 78,5 GWh do 50,7 GWh (o 35 proc.). Dzięki mniejszemu zużyciu energii Warszawa wyda aż 23 mln zł rocznie mniej na oświetleniu ulic.

Poznajcie SAVĘ

Specjalnie dla Warszawy został zaprojektowany nowy model oprawy o nazwie SAVA. Stolica posiada licencję na jego swobodne wykorzystywanie w przyszłości. Dzięki takiemu zabiegowi można w następnych latach zamawiać na rynku identyczne konstrukcje od dowolnych producentów, którzy zgłoszą się do danego przetargu. Pozwoli to na postępującą standaryzację oświetlenia, co ma szereg zalet od estetyki, przez łatwość zarządzania oświetleniem, aż po jego wymianę i konserwację. Wszystkie oprawy będą miały temperaturę barwową ustawioną na 3000K.

Wygląd oprawy był konsultowany ze specjalistami z miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Kopuła SAVY jest „future proof” – mieszczą się w niej wszystkie  podzespoły składające się na działanie  lampy, które dzięki modułowej konstrukcji można łatwo wymienić bez zmiany samej obudowy. Model wyróżnia się tym, że jest niezwykle prosty w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko to m.in. dzięki zastosowaniu trwałego zawiasu (nie wymaga narzędzi) i systemu automatycznego rozłączenia (można otwierać oprawę „pod napięciem”, zasilanie samo się wyłączy). Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. To ważne, bo wraz z latarniami są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów i dużych różnic temperatur, zwłaszcza zimą.

źródło: ZDM Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 − 8 =