Warsaw Booster – wybrano startup roku
Ogłoszono zwycięzców 11. edycji miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster. W tym roku najlepszy okazał się startup Inventmed, który przedstawił urządzenie wspomagające leczenie trudno gojących się ran. Projekty wszystkich nagrodzonych startupów mają potencjał, aby zmienić oblicze miast i poprawić jakość życia ich mieszkańców.
Już od prawie dekady najbardziej innowacyjne startupy rywalizują o nagrody m.st. Warszawy w prestiżowym programie dla młodych projektów technologicznych – Warsaw Booster. To sposób na rozwój współpracy startupów z korporacjami i inwestorami. Tym co wyróżnia warszawski program na tle innych jest możliwość wejścia we współpracę z miejskimi jednostkami i administracją samorządową.
– Dla warszawskiego samorządu Warsaw Booster to coś więcej niż program akceleracyjny – to szansa, by przyjrzeć się innowacjom, które mogą pomóc realizować wizję Warszawy jako miasta wygodnego, otwartego i przyjaznego dla mieszkańców – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Po trzech miesiącach intensywnej akceleracji, na scenie w warszawskim Workin na ul. Senatorskiej zaprezentowało się 10 najciekawszych projektów. Jury programu wyróżniło trzech finalistów, którzy otrzymali nagrody o łącznej wartości 90 000 zł.
Pierwsze miejsce: Inventmed Sp. z o.o.
Startup Inventmed zdobył uznanie jury za technologię łączonych terapii fizykalnych wspierających leczenie trudno gojących się ran, takich jak stopa cukrzycowa. Inventmed przeznaczy nagrodę na przetestowanie swojego rozwiązania w jednym z warszawskich szpitali.
Drugie miejsce: Semi Robotics
Drugą nagrodę zdobył Semi Robotics za robota „FIDI” – innowacyjne robotyczne ramię z kamerą i wymiennymi sztućcami, stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Nagroda umożliwi produkcję urządzeń przeznaczonych do testów w ośrodkach pomocy społecznej.
Trzecie miejsce: Water Sense
Na trzecim miejscu uplasował się zespół Water Sense, który opracował system monitorowania jakości wody, umożliwiający wczesne wykrywanie zagrożeń ekologicznych. Startup będzie współpracować z warszawskimi wodociągami oraz Zarządem Zieleni przy testowaniu swojego rozwiązania.
Nagroda specjalna: Nevisope
Nagrodę specjalną w postaci biletów na Web Summit w Katarze w 2025 r. otrzymał Neviscope – inteligentny dermatoskop mobilny, który umożliwia wczesne wykrywanie nowotworów skóry poprzez szczegółową analizę zmian skórnych za pomocą zaawansowanej technologii obrazowania i sztucznej inteligencji, umożliwiając użytkownikom regularny monitoring zmian skórnych i porównywanie ich w czasie.
Jak pomaga Warsaw Booster
Warsaw Booster to cyklicznie realizowany program akceleracyjny finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Jego operatorem jest konsorcjum trzech fundacji: Startup Hub Poland, Mobile Open Society Through Technology oraz Smart Start CEE. W tegorocznej edycji wzięło udział 25 startupów wyłonionych spośród ponad 160 zgłoszeń. Uczestnicy otrzymali wsparcie dopasowane do ich potrzeb, m.in. poprzez współpracę z mentorami, doradcami oraz przedstawicielami ponad 30 partnerów programu. Podczas 3 miesięcy akceleracji odbyło się niemal 30 warsztatów i indywidualnych konsultacji. Startupy mogły też zaprezentować swoje projekty przedstawicielom warszawskiego ratusza, jednostkom miejskim i spółkom komunalnym, co zaowocowało konkretnymi propozycjami współpracy z miastem.
Co dalej
Warsaw Booster to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z realnymi potrzebami miasta. Dzięki tej inicjatywie Warszawa przybliża się do realizacji wizji inteligentnego, przyjaznego miasta przyszłości. W 2025 r. planowana jest kolejna 12. edycja projektu.