Warszawa dla klimatu

Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji, który Rada Miasta przyjmie na czwartkowej sesji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.

– Klimat się zmienia na naszych oczach. Warszawa i jej mieszkańcy doświadczają tego na własnej skórze: fale gorąca, susze a z drugiej strony gwałtowne burze i podtopienia. Ekstrema pogodowe mogą powodować coraz większe straty materialne, a przede wszystkim są groźne dla życia i zdrowia ludzi. Niestety rząd nic nie robi w tej sprawie. W ramach strategii zabezpieczymy miejską infrastrukturę, np. poprzez zakopanie sieci elektroenergetycznych w miejscach szczególnie narażonych na silne wiatry. Wzmocnimy zabezpieczenia przed deszczem nawalnym i przed powodziami. Rozwiniemy system retencji wód opadowych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy m.st. Warszawy i dodaje – Szczególnie ważne są grupy wrażliwe na wysokie temperatury powietrza. Działamy dla seniorów, dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

W czwartek, 4 lipca, Rada Miasta przyjmie Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050. Przeciwdziałanie zwiększonej umieralności ludzi w czasie upałów, ograniczenie miejskiej wyspy ciepła, zabezpieczenie przed nawałnicami, powodziami, jak i zbyt niskiemu stanowi wody w Wiśle to kilka kluczowych kwestii dokumentu. Miasto i jego elementy mają być przygotowane na złe warunki pogodowe. 

By złagodzić zmiany klimatu potrzebne są inwestycje w zieleń, zbiorniki magazynujące wodę i odnawialne źródła energii.

– Kolejnym filarem naszej polityki musi być miejska zieleń. Przekazuję kolejne 20 hektarów do Lasów Miejskich. To sprawi, że w tym roku rozpoczniemy nasadzania na 43 hektarach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy m.st. Warszawy.

Na przekazanych terenach leśnych w ciągu 3-4 lat pojawi się dodatkowe 310 tysięcy drzew. Równolegle dzielnice i Zarząd Zieleni posadzą 17 tysięcy drzew, np. wzdłuż zazielenianych ulic. Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza.

Pierwsze kroki zostały już podjęte. Do końca marca 2019 r. udzieliła blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie. To wzrost o 800% w porównaniu z 2016 r. W styczniu Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na budowę instalacji fotowoltaicznej, która może wyprodukować energię, wystarczającą na zasilenie 2600 gospodarstw domowych. Instalacje o wartości 40 mln zł pojawią się do końca 2022 r. w oczyszczalni Czajka oraz na dachach stacji pomp “Powiśle” i pompowni „Nowodwory”. 

– W kolejnym kroku będziemy instalować panele fotowoltaiczne na dachach miejskich budynków. Sfinansujemy to z pieniędzy banków europejskich – na przykład Europejskiego Banku Odbudowy I Rozwoju. Moja zastępczyni Justyna Glusman pojechała właśnie w tej sprawie do Londynu. Zmniejszymy również emisję CO2 i problem smogu rozwijając miejską sieć ciepłowniczą i gazową – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.

Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń –  tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej. Ostatnio stolica zakupiła 123 nowoczesnych tramwajów z opcją dokupienia 90 pojazdów. W czwartek, 4 lipca odbędzie się otwarcie ofert na budowę linii tramwajowej Światowida – Modlińska, a za kilka tygodni Warszawa umowę na kupno 130 autobusów elektrycznych.

Strategiczny dokument

Z przeprowadzonych analiz z Miejskiego Planu Adaptacji wynika, że Warszawa szczególnie narażona jest na zagrożenia ulewami i upałami. Średnia temperatura roczna w mieście przekroczyła już 8oC, a w centralnych rejonach miasta nawet 10oC. Za wzrost temperatury odpowiada zarówno zjawisko, tzw. miejskiej wyspy ciepła jak i globalne ocieplenie klimatu.

Opcje przystosowania miasta są wieloobszarowe: świadomość mieszkańców, zieleń, ciepło, watr, woda i infrastruktura. Horyzontem jest rok 2050, który będzie też punktem odniesienia do oceny wdrożonych eko-rozwiązań. Priorytetem są działania ograniczające dopływ ciepła do obiektów budowlanych w lecie, a w zimnych miesiącach utrzymanie temperatury wewnątrz budynków. Istotne jest też właściwe gospodarowanie wodami opadowymi oraz zachowanie i rozwijanie zielonej i błękitnej infrastruktury, np. parków, lasów, zalewów a także stawów. Z uwzględnieniem Strategii mają być opracowywane dokumenty zagospodarowania przestrzennego oraz budżet stolicy. Miasto będzie inicjatorem edukacji mieszkańców oraz współpracy ze światem biznesu i nauki.

źródło: Urząd m. st. Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 + 1 =