Warszawa rozpoczyna ozonowanie ulic

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powodującego przyrost liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie, m.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali.

– Musimy nasilić walkę z epidemią. Warszawiacy pozostają w domach i stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Teraz wprowadzamy kolejne rozwiązanie – ozonowanie przestrzeni miasta. Dezynfekcja chodników, przystanków i okolic sklepów to skuteczna metoda walki z wirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy zostanie wykorzystana innowacyjna metoda walki z wirusem za pomocą wody wysoko ozonowanej. Po przeprowadzeniu konsultacji ze specjalistami z zakresu epidemiologii i wirusologii ustalono, że opracowana przez polską firmę WOFIL technologia wytwarzania wody wysoko ozonowanej może skutecznie pomóc w zwalczaniu koronawirusa.

Dodatkowo zwrócono się z prośbą o opinię do Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), który wydał pozytywną opinię o zaproponowanym sposobie dezynfekcji ulic miasta. Zalecenia GIS dotyczą także pory przeprowadzania ozonowania – może się odbywać wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi oraz po zabezpieczeniu pracowników dokonujących dezynfekcji (maska przeciwgazowa, rękawice, okulary, ubiór ochronny).

Pierwszy etap ozonowania obejmie m.in. podjazdy i dojścia (wraz z elementami małej infrastruktury) do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej, szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej i szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej, a także przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego.

Urządzenie do ozonowania wody zostało wypożyczone z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miasto kupiło 48 zraszaczy ręcznych oraz środki ochrony osobistej. Opryski będą wykonywane przez 40 pracowników wytypowanej firmy usługowej. Będą mieć do dyspozycji urządzenia mechaniczne samojezdne, samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe.

Środki finansowe pochodzą z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

Skuteczność działania wody wysoko ozonowanej

Woda wysoko ozonowana dzięki swojej skuteczności jest najlepszym środkiem do dekontaminacji. Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni, jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne.

Woda wysoko ozonowana jest bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego, urządzeń i infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska żadnych sztucznych pierwiastków, ponieważ do produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Dodatkową zaletą jest to, że  po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Jej właściwości i możliwości czynią ją skutecznym środkiem, wykorzystywanym do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się obecnego koronawirusa, jak i możliwych wirusów w przyszłości.

Ozon ze względu na swoje właściwości, niszczy wirusy poprzez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, gdzie uszkadza wirusowy RNA. Przy wyższych stężeniach niszczy zewnętrzną powłokę białkową wirusa, co wpływa na jego struktury DNA lub RNA. Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając funkcje rozmnażania wirusa.

W ten sposób hamuje proces powstawania nowych komórek wirusa. Badania wykazały, że wirusy otoczkowe są bardziej podatne na inaktywacje ozonem niż takie, które są pozbawione otoczek lipidowych. Koronawirusy, w tym 2019-nCoV, to wirusy otoczkowe.

Badania wskazują, że wirusy z rodziny koronawirusów mogą przetrwać na obiektach nawet do 9 dni. Badania te wykazują, że nie tylko konieczne jest odseparowanie nosicieli wirusa, ale także istnieje konieczność dekontaminacji w celu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (źródło: www.wofil.pl

Punkty Obsługi Pasażerów 

Ozonowaniu poddawane są również Punkty Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego – co noc jeden. W tej chwili czynnych jest dziewięć punktów, więc prowadzona jest już druga tura  działań. Urządzenia, które są własnością ZTM, wykorzystywane są także w miarę potrzeb do ozonowania pomieszczeń biurowych w siedzibie organizatora transportu.

Zarząd Transportu Miejskiego dostosował również pracę POP do nowych zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W każdym punkcie mogą przebywać tylko osoby aktualnie obsługiwane, pozostali klienci czekają na zewnątrz w bezpiecznej odległości od siebie. W godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są tylko osoby powyżej 65 roku życia. Przy każdym stanowisku są rękawiczki jednorazowe, z których klienci powinni korzystać w czasie pobytu w pomieszczeniu.

Każdy kasjer ma rękawiczki oraz środek dezynfekujący i po zakończeniu obsługi każdego klienta czyści stanowisko kasowe.

Obecnie czynnych jest dziewięć POP, godziny otwarcia niektórych zmieniły się. Pasażerowie niezbędne sprawy mogą załatwić w punktach zlokalizowanych przy siedzibie ZTM – ul. Żelazna 61 oraz przy stacjach metra na linii M1: Młociny, Pl. Wilsona, Dworzec Gdański, Ratusz Arsenał, Centrum, Politechnika i Służew. Czynny jest także POP przy stacji Dw. Wileński na linii M2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 ⁄ 10 =