Wisła czynna cały rok
W roku 2016 nad Wisłą wiele się działo. Oferta atrakcji nad rzeką ciągle się powiększa, podobnie jak liczba sympatyków tej przestrzeni. Oprócz imprez rozpoczynających sezon letni i zimowy, kolejnej odsłony kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, mieliśmy też okazję poznać plażowych i Wisława. Dużo działo się także przy rozbudowie stołecznych bulwarów.
Atrakcje i imprezy nad Wisłą
Prawdziwy wysyp atrakcji nad rzeką rozpoczął się wraz z otwarciem sezonu letniego. „Dzielnica Wisła 2016. Naturalnie nad rzeką” pod tym hasłem przez pięć kolejnych weekendów odbywały się imprezy uświetniające rozpoczęcie sezonu nawigacyjnego i plażowego nad Wisłą.
W ubiegłym roku na warszawskich plażach pojawili się profesjonalni plażowi. Miejskie punkty plażowe działały przez cały sezon na bulwarze Jana Karskiego oraz plażach: Żoliborz, Rusałka, Poniatówka i Saska. Funkcjonowały tam wypożyczalnie sprzętu, a od pracowników można było dowiedzieć się, co ciekawego aktualnie dzieje się nad Wisłą. Uzupełnieniem podstawowej działalności punktów plażowych były cotygodniowe animacje.
W wakacje swoje działanie wznowiła również wawerska plaża Romantyczna. Nowe nadwiślańskie miejsce wypoczynku przed uruchomieniem zostało kompleksowo uprzątnięte, pojawiła się mała infrastruktura i sprzęt plażowy. Połączenie z drugim brzegiem zyskała dzięki uruchomionej w wakacje przeprawie promowej. Warszawiacy chętnie odwiedzali tę plażę, także dlatego, że odbywa się na niej coraz więcej wydarzeń. W ostatni weekend lata warszawiacy mogli wysłuchać dwóch nietypowych koncertów. Muzyka Chopina w jazzowej interpretacji Andrzeja Jagodzińskiego Trio na dachu katamaranu „Powiśle” bardzo przypadła do gustu bywalcom nadwiślańskich plaż. w
Święto Wisły obchodzone było w ubiegłym roku już po raz dziewiąty. Główną atrakcją wydarzenia była wieczorna parada oświetlonych łodzi. Święto Wisły wpisało się na stałe w kalendarz nadwiślańskich wydarzeń. Nie tylko podsumowuje mijający sezon, ale przede wszystkim jest podziękowaniem dla ludzi Wisły za ich zaangażowanie w popularyzowanie rzecznych atrakcji. Ubiegło roczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Żywioł Warszawy”.
Hucznie rozpoczęto również sezon zimowy. Pod hasłem „Wisła. Lato. Jesień. Zima” promowane było aktywne spędzanie czasu nad rzeką w sezonie jesienno-zimowym. W drugiej połowie listopada w ramach przedsięwzięcia rzekę opanowali wioślarze, odbyły się rejsy luksusowym katamaranem i spływ kajakowy. Śmiałkowie zażyli natomiast lodowatej kąpieli – pod okiem ratowników WOPR grupa „morsów” weszła do Wisły. Elementem promocji nadwiślańskich aktywności był największy w Europie mural, który powstał w tunelu przy ul. Globusowej we Włochach.
Promocja warszawskich plaż odbyła się również podczas Orange Warsaw Festiwal. Na terenie festiwalu została usypana plaża, na której miłośnicy muzyki mogli się zrelaksować i zapoznać z ofertą atrakcji Dzielnicy Wisła.
Kampania „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”
W sezonie odbyła się druga edycja kampanii edukacyjnej związanej z czystością nad Wisłą. Nad rzeką znów pojawiły się edukatorki i edukatorzy zachęcający do sprzątania. W promowanie idei kampanii włączyło się także Stowarzyszenie Komisja Klubowa zrzeszające nadwiślańskie klubokawiarnie. W ramach projektu „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” funkcjonowały dwa punkty wymiany odpadów, gdzie plażowicze wymieniali śmieci na atrakcyjne gadżety i bilety na wiślaną żeglugę. Ustawiono także„dzwony”, czyli kosze do selektywnej zbiórki odpadów.
Kampanii towarzyszyły działania w socialmediach, m.in. krótkometrażowe filmy. W jednym z nich mieliśmy okazję poznać Wisława – superbohatera, który stał się strażnikiem nabrzeży. Niekonwencjonalną opowieść obejrzało ponad 587 tysięcy internautów i zyskała ponad 2000 udostępnień. Jeszcze większą popularnością cieszył się film „Z kamerą wśród śmieci”. Materiał utrzymany w konwencji dokumentalnej opowiada o „życiu” śmieci pozostawionych nad rzeką. Film, w którym lektorem jest Krystyna Czubówna doczekał się blisko 1,8 mln wyświetleń i 3200 udostępnień.
Co z wiślaną infrastrukturą?
2016 rok rozpoczął się od podpisania umowy na dokończenie drugiego odcinka pierwszego etapu bulwarów – od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąborwskiego. Budowa postępuje, a firma Skanska deklaruje ukończenie prac w zakładanym terminie. Pierwsi spacerowicze powinni pojawić się na bulwarze latem tego roku.
Trwa również konkurs architektoniczny, który wyłonić ma projektantów koncepcji kolejnego odcinka nadrzecznej promenady – od Cypla Czerniakowskiego do mostu Świętokrzyskiego. Niezwykle istotnym elementem prac konkursowych powinna być koncepcja zagospodarowania skweru Kahla. Na jego terenie mają powstać obiekty użyteczności publicznej, które stanowić będą zaplecze dla aktywności i wydarzeń odbywających się w centralnej części bulwaru. Swój udział w konkursie zgłosiło 80 pracowni.
Spacerowicze i rowerzyści pod koniec minionego roku otrzymali niezwykle cenną przeprawę. Kładka Żerańska powstała wzdłuż Wisły, nad Kanałem Żerańskim. Propozycja nazwy mostu została wskazana przez mieszkańców w powszechnym głosowaniu internautów. Dzięki kładce pieszo-rowerowej warszawiacy mogą swobodnie przemierzyć osiemnastokilometrową trasę od mostu Łazienkowskiego do granic Jabłonny.
Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Praski brzeg Wisły, gdzie znajduje się pięć plaż i rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa, pozostał naturalny. Natomiast lewy z istniejącymi i powstającymi bulwarami staje się wielkomiejską, nadrzeczną promenadą. Pierwszy odcinek wiślanego bulwaru – bulwar Jana Karskiego – otworzyliśmy półtora roku temu. Obecnie trwa budowa drugiego fragmentu – od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego o długości 1,2 kilometra. Lewy brzeg rzeki to również prawdziwe zagłębie nadwiślańskich klubokawiarni. W sezonie funkcjonuje ich tu kilkanaście. Bulwar na odcinku południowym i północnym uzupełniają szerokie promenady Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl