Wisła porusza duszę

Tradycje, słowiańskie obrzędy oraz opowieści o stworzeniu świata – to temat przewodni jesiennych wystaw i wydarzeń na bulwarach. Woda poruszała wyobraźnię od zarania dziejów. Otwarcie ostatniego cyklu Dzielnicy Wisła już w czwartek, 3 października, o godz. 19.00.

„Wisła porusza duszę” to trzeci cykl miejskich wystaw i animacji, który tym razem nawiązuje do magii dawnych legend i rzeki. Jesienny sezon będzie opowieścią o przodkach – jak żyli, w co wierzyli oraz co mówili o stworzeniu świata i powstaniu człowieka. Pozostałości dawnych rytuałów do dziś można znaleźć w nurcie codzienności – zwyczajach i przesądach.

Program otworzy pokaz spektaklu „Dzikie żurawie”. Widowisko o losach pięknej księżniczki i jedenastu starszych sióstr zaklętych przez złą macochę w ptaki to interpretacja baśni Andersena „Dzikie łabędzie”. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 3 października, o godz. 19.00 na bulwarze Pattona. Towarzyszyć mu będzie koncert zespołu Mehehe. Multiinstrumentalistki przeniosą słuchaczy w świat magii wykorzystując ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty i śpiew. Więcej informacji tutaj.

W kubikach, niedaleko Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawisną instalacje inspirowane tradycjami Słowian autorstwa Pauli Buczyńskiej. Z kolei w pawilonach otwartych goście bulwarów zobaczą wodne upiory i gusła oraz ekspozycję o kulturze Nadwiślańskiego Urzecza (nadrzecznych części powiatów: otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego oraz Warszawy). Dodatkowo pojawiły się tam zdjęcia z projektu Czysta Wisła – akcji zachęcającej do wspólnego utrzymania czystości nabrzeża i wody. W ramach ekologicznych działań uczestnicy latem wyplatali wiklinowe kosze i wierzbowe kopuły według tradycyjnych metod rzemiosła.

W cyklu Dzielnicy Wisła zabraknie ciekawych spotkań na panoramicznym statku Info Barka, zacumowanym przy Przystani Nowa Fala. W sobotę, 12 października o godz. 14.00 fani nadwodnych ciekawostek mogą przyjść na prelekcję o kulturze Urzecza. Wydarzenie zakończy rejs po Wiśle drewnianą łodzią „Olęder” Fundacji Dom Wisły, której konstrukcja nawiązujące do dawnych tradycji flisackich. Natomiast w czwartek, 7 listopada o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie ze współautorem „Bestiariusza słowiańskiego”, który przeniesie słuchaczy do krainy legend i opowieści słowiańskich rodem z tradycyjnych polskich dziadów.

Projekty zostały sfinansowane przez m.st Warszawę. Szczegóły wydarzeń można sprawdzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła. Kuratorkami cyklu wystaw są architektki i projektantki: Marta Pędowska i Martyna Tejwan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 − 8 =