Wsiądź do „Tramwaju Różnorodności”!

W najbliższy weekend, 15-16 grudnia, na warszawskie tory wyjedzie „Tramwaj Różnorodności”. W ten sposób Tramwaje Warszawskie rozpoczną wyjątkową akcję promującą wśród pasażerów otwartość na różnorodność i ideę równości,
bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne.

Pomysł Tramwajów Warszawskich na akcję „Tramwaj Różnorodności” to efekt zgłoszeń motorniczych, którzy, na co dzień spotykają się w prowadzonych przez siebie pojazdach z problemami braku tolerancji i agresji. W 2017 roku w stołecznych składach doszło do blisko 950 aktów przemocy i agresji. Z kolei według sprawozdania Prokuratury Krajowej, tylko w pierwszej połowie 2017 roku, w Polsce prowadzono 947 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.

Z inicjatywy warszawskich tramwajarzy przez weekend, 15-16 grudnia, po Warszawie będzie jeździł „Tramwaj Różnorodności” – specjalny wagon pokryty grafikami pokazującymi, że warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, a także wiek czy niepełnosprawność ma czuć się dobrze i bezpiecznie. W tych dniach w „Tramwaju Różnorodności” odbędzie się cykl debat z ambasadorami akcji – m.in. z Mahmoudem Khalifą, ambasadorem Palestyny w Polsce, Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym i aktywistą społecznym czy Henryką Krzywonos, opozycjonistką z czasów PRL i posłanką na sejm RP.

Naszą akcję, w której mówimy zdecydowane NIE dla agresji skierowanej dla jakiejkolwiek inności i odmienności, stawiamy na ludzi. Podkreślamy, że warszawski transport jest dla wszystkich, każdy ma się czuć dobrze i bezpiecznie podróżując po stolicy. Będziemy o tym rozmawiać, będziemy mówić o problemach, które systemowo rozwiążemy – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Warszawiakom obiecałem stolicę dla wszystkich, miasto równych szans, wspierające najsłabszych. Słowa dotrzymam. Jak wcześniej informowałem działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji są dla mnie priorytetowe.

Wybraliśmy nazwę „Tramwaj Różnorodności”, ponieważ różnorodność to wyzwanie XXI wieku, zwłaszcza dla Warszawy, która w gronie swoich obywateli zrzesza liczne mniejszości narażone na dyskryminację. Niestety w ostatnich latach nasiliły się zachowania wymagające zdecydowanej reakcji, stąd nasza akcja. Chcemy się skupić na pokazaniu naszym pasażerom, że każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznym i akceptowanym, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię – mówi Wojciech Bartelski, prezes zarządu Tramwajów Warszawskich.

Ambasadorami akcji „Tramwaj Różnorodności” zostali Agata Kowalska (dziennikarka), Henryka Krzywonos, Tomasz Raczek, DJ Wika, Rafał Wójcik (bloger, Twój Motorniczy) oraz Ambasada Palestyny w Polsce. Partnerami akcji są: m.st. Warszawa, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, AIESEC oraz Instytut Monitorowania Mediów, który przygotował specjalny raport medialny o agresji w transporcie publicznym.

„Tramwaj Różnorodności” będzie kursował w sobotę i niedzielę, 15 i 16 grudnia. Trwające 50 minut przejazdy odbędą się o godz. 11.00 i 13.00 i rozpoczynać się, i kończyć na pl. Narutowicza. Tramwaj przejedzie trasą: Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. ks. J. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie opublikowany na stronie www.tw.waw.pl/roznorodnosc. Przejazd „Tramwajem Różnorodności” będzie bezpłatny. Między kursami, w godz. 10.00-15.00, tramwaj będzie dostępny dla wszystkich warszawianek i warszawiaków chcących zapoznać się z ideą akcji.

Oprócz kampanii edukacyjnej, Tramwaje Warszawskie wdrażają również rozwiązania systemowe. Stołeczne motornicze i motorniczowie od października zostali objęci cyklem szkoleń, dzięki którym zyskują umiejętność kontaktu z pasażerami potrzebującymi pomocy oraz radzenia sobie w sytuacji, gdy w wagonie są osoby agresywne mogące być zagrożeniem dla innych.

Tramwaje Warszawskie, będące ogólnopolskim liderem pod względem zakupu nowych tramwajów, od 2006 roku dbają o to, by wszystkie nowe wagony były wyposażone w profesjonalny monitoring. Jednym z wymogów trwającego właśnie przetargu na 213 kolejnych nowoczesnych niskopodłogowych wagonów jest wyposażenie ich w system monitoringu z kamerami HD oraz możliwością transmisji on-line. Zapewni to możliwość szybkiego reagowania w sytuacjach niebezpiecznych dla pasażerów.

Warszawscy tramwajarze przygotowali również informacje o procedurze „cichego” wzywania pomocy dla pasażerów. Już niedługo w wagonach pojawią się spoty współtworzone ze stowarzyszeniem Otwarta Rzeczpospolita, które wyjaśniają, jak zachować się, gdy w tramwaju dochodzi do aktów agresji z uwzględnieniem bezpieczeństwa dla wzywających pomocy.

Idea różnorodności i równości jest szczególnie bliska zarządowi Tramwajów Warszawskich, który od dawna prowadzi konsekwentne działania na rzecz wdrażania w tej miejskiej spółce polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością. W 2016 roku w TW wprowadzono procedury przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu.
W 2018 roku Spółka wprowadziła Kodeks Etyki w Tramwajach Warszawskich, dokument prezentujący promowane przez firmę wartości, m.in. zasadę, że „Każdy pasażer bez względu na płeć, wyznanie, wiek, narodowość, światopogląd, zajmowane stanowisko, wygląd zewnętrzny czy też orientację seksualną traktowany jest tak samo„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 × 24 =