Zieleń zamiast betonu

W Warszawie z roku na rok przybywa zieleni, także przyulicznej. Jeszcze w tym roku w kilku stołecznych dzielnicach w miejscu płyt chodnikowych pojawią się nowe nasadzenia. Wszystko dzięki działaniom Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, realizowanym m.in. w ramach budżetu obywatelskiego.

Obywatelskie projekty zazieleniania Warszawy

Jeszcze w tym roku trzy dzielnice Warszawy wzbogacą się o nową zieleń – zmiany czekają wybrane ulice Pragi-Północ, Pragi-Południe i Ursynowa. Rośliny zastąpią beton aż na 1600 mkw. powierzchni przyulicznej. 

Podstawą do przeprowadzenia prac budowlanych i nasadzeń są projekty budżetu obywatelskiego: Zielona Targowa, który dotyczy ul. Targowej,; Wielkie rozpłytowanie – więcej zieleni mniej betonu przypisany do ulic Grochowskiej i Podskarbińskiej oraz Zieleń zamiast betonu, który obejmuje skrzyżowanie Al. KEN i ul. Stokłosy, Al. J. Rodowicza „Anody”, ul. Belgradzką, ul. Stryjeńskich, ul. Puławską. W części tych lokalizacji roboty już trwają, w pozostałych rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Prace zostaną wykonane przed końcem bieżącego roku. 

Pierwszym etapem tworzenia zielonych przestrzeni jest usuwanie z chodników betonowych płyt i podbudowy. Powstałe nisze są wypełniane urodzajną ziemią, w której miejscy ogrodnicy będą mogli nasadzić drzewa, krzewy i byliny. Na Pradze-Północ pojawią się grusze drobnoowocowe, powojniki, jaśminowce 'Biały Karzeł’, kocimiętki, wydmuchrzyce, irgi, róże 'Rote Hannover’. W przypadku Pragi-Południe w pierwszej kolejności zostanie założony trawnik, a na przyszły rok zaplanowano sadzenie krzewów.

Na Ursynowie powstanie zieleniec, na którym posadzone zostaną: dereń świdwa 'Midwinter Fire’, lilak 'Meyera Palibin’, forsycja pośrednia 'Goldzauber’, bez czarny 'Eva’, tawuła szara 'Grefsheim’, cis pośredni 'Hilli’, tamaryszek francuski, irgi błyszczące i poziome oraz róże: 'Fllushing Meadow’, 'Alpengluhen’ i 'Dolomiti’.

Zazieleniona zostanie także Ochota. Dla tej dzielnicy realizowane są aż trzy projekty z budżetu obywatelskiego: Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie,  Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Szczęśliwicach oraz Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Rakowcu. Do końca tego roku usunięte zostaną płyty chodnikowe, a w przyszłym rozpoczną się nasadzenia we wszystkich trzech lokalizacjach.

Zarząd Zieleni z planem zazielenienia Bielan

Trwa również ekologiczna transformacja na Bielanach. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę na realizację Skweru Integrator, który powstanie u zbiegu Al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Betonowy plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych zmieni się w pełną zieleni przestrzeń. Rośliny pojawią się również przed budynkiem poczty i wejściem do stacji metra Bielany. Na nowym skwerze miejscy ogrodnicy posadzą drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Aranżacja Skweru Integrator zostanie wykonana zgodnie z koncepcją wypracowaną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach konsultacji społecznych „Zielone Ulice”.

Udział Zielonego Funduszu w rozpłytowaniu Warszawy

Rozpłytowanie miasta to pierwsza inicjatywa wspierana przez uruchomiony w tym roku Zielony Fundusz dla Warszawy – platformę porozumienia z przedsiębiorcami, którzy chcą angażować się w dbanie o zrównoważony rozwój miasta i inwestować w ekologiczne przeobrażenie stolicy. Operatorem Zielonego Funduszu jest warszawski Zarząd Zieleni, a partnerem otwierającym współpracę – firma innogy Polska z Grupy E.ON. W ramach tego porozumienia trwają przygotowania do zazielenienia lokalizacji na Pradze-Południe, Ochocie, Woli i w Śródmieściu. Rozpłytowanie i nasadzenia zaplanowano na 2022 rok.

Mniej betonu, więcej korzyści

Rozbetonowanie miasta podjęte na tak dużą skalę przekłada się na lepsze warunki do życia dla mieszkańców stolicy. Więcej roślin to więcej czystego powietrza i niższa temperatura w upalne dni. To także przyjemność przebywania w otoczeniu zieleni i zachęta, by po Warszawie przemieszczać się pieszo lub na rowerze. 

Kolejną zaletą tworzenia nowych nasadzeń w mieście jest też zwiększanie różnorodności biologicznej, tak ważnej dla ekosystemu miasta. Rozbudowanie zielonej przestrzeni wiąże się z tworzeniem ostoi przyrody i zwierząt. To istotne cele dla Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Rozpłytowanie miasta stanowi również jedno z działań na rzecz przystosowywania do zachodzących zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków. Dzięki likwidacji zbędnych powierzchni utwardzonych zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, poprawia się retencja wody deszczowej, a skutki oddziaływania miejskich wysp ciepła zostają złagodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 × 26 =