Inkubator „Mieszkać wspólnie”

Jeszcze tylko do środy, 15 marca, mieszkańcy mogą zgłosić się do udziału w warsztatach na temat rozwiązań, które powinny być wzięte pod uwagę przy powstającym programie Mieszkania2030.

Podczas warsztatów będą wypracowywane rekomendacje dla trzech zagadnień:

  1. W jaki sposób samorząd może wspierać osoby, które chcą założyć kooperatywę mieszkaniową?
  2. Z czego powinna składać się i jak funkcjonować przestrzeń wspólna w budynkach mieszkalnych?
  3. W jaki sposób mogą funkcjonować budynki łączące mieszkania socjalne, treningowe, wspomagane, czy chronione z kooperatywami mieszkaniowymi w obrębie jednego budynku?

Podczas warsztatów eksperci i ekspertki przedstawią wstępne rekomendacje z mieszkańcami zastanowią się, jak można je dalej rozwinąć lub uzupełnić. W ramach Inkubatora będą trzy spotkania:

– 20 marca (godz. 17.30-20.30) – wprowadzenie w tematykę inkubatora i założeń do projektów oraz przygotowanie do prowadzenia badań,

– 25 marca (godz. 10.30-16.00) – opracowanie konkretnych rozwiązań, które Warszawa może realizować,

– 28 marca (17.30-20.30) – omówienie propozycji rozwiązań z ekspertkami i ekspertami, którzy podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę.

Po warsztatach, do 7 kwietnia, wszystkie zespoły podejmą decyzje, jakie rozwiązania rekomendują do programu Warszawa 2030.

Aby dołączyć do projektu, należy wypełnić formularz do środy, 15 marca. Kontakt: warsztaty.mieszkania2030@gmail.com.

W załączeniu zdjęcia z inkubatora Mieszkania2030 – „Miasto zwarte: jak zagęszczać miasto i zachować wysoką jakość życia”.

Konferencja „Jak będziemy mieszkać w przyszłości?”

W sobotę, 18 marca w godz. 12.00 – 18.00 (Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56) zapraszamy mieszkańców na otwartą konferencję „Mieszkaniowe Innowacje”, która jest organizowana w ramach przygotowywanego programu Mieszkania 2030.

Mieszkaniowe Innowacje to całodniowa konferencja, podczas której uczestnicy będą patrzeć w przyszłość,​ poszukają pomysłów na to, w jaki sposób zmieni się sposób mieszkania w kolejnych latach. Jaki wpływ będą na to miały zmiany społeczne, środowiskowe i technologiczne? Jakie zmiany jesteśmy w stanie przewidzieć i jak możemy się do nich przygotować?

Spotkanie jest podzielone na trzy bloki: INNOWACJE SPOŁECZNE (otworzy Marlena Happach, Architektka Miasta), INNOWACJE TECHNOLOGICZNE (otworzy Edwin Bendyk​), INNOWACJE FORMALNE (otworzy Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy).

W załączeniu – program konferencji.

100 000 mieszkań dla warszawiaków

Przypomnijmy, w ramach programu Mieszkania2030, ogłoszonego 1 grudnia 2016 r., władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. mieszkań. Nowa polityka mieszkaniowa jest tworzona wraz z warszawiakami. – Chcemy, żeby do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu dostarczymy 15 tys. nowych lokali. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Dostępne mieszkania są jednym z celów operacyjnych aktualizowanej strategii rozwoju Warszawa2030. Teraz w stolicy jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Z uwagi na cele wskazane w strategii Warszawa2030 będziemy rozwijać poniższe segmenty mieszkań:

  1. społeczne – dla osób zagrożonych wykluczeniem, mieszkania treningowe, chronione;
  2. komunalne – dla osób o niskich dochodach;
  3. Towarzystwa Budownictwa Społecznego – dla osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego, jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania;
  4. najem komercyjny – dla osób o wyższych dochodach, budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny.

Rozwijanie dwóch ostatnich segmentów pozwoli miastu posiadać ofertę skierowaną do większej grupy mieszkańców, nie tylko do tych o najniższych dochodach. Dodatkowo, cały czas będą remontowane i modernizowane już istniejące mieszkania, aby podwyższać ich standard. Nowa polityka mieszkaniowa to nie tylko wzrost liczby mieszkań. Polityce mieszkaniowej zostanie podporządkowane planowanie przestrzenne, zarządzanie miejskim zasobem nieruchomości i realizacja inwestycji infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o dalsze powiązanie planowania nowych osiedli z decyzjami dotyczącymi polityki transportowej, czy dostosowaniem infrastruktury społecznej (np. budowa przedszkoli, szkół, przychodni). Na nowym programie skorzystają wszyscy warszawiacy, nie tylko ci mieszkający w miejskim zasobie.

Więcej informacji o programie Mieszkania2030: www.mieszkania2030.um.warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 + 14 =