Na Woli naprawiają tramwaje już 110 lat

Tramwaje Warszawskie w tym roku świętują 110-lecie pierwszego kursu tramwaju elektrycznego. Dziś na uroczystej gali świętowali jubileusz zajezdni na Woli.

Od 110 lat kolejne pokolenia tramwajarzy dbają o swoje wagony, serwisują i remontują w Zakładzie Naprawy Tramwajów na Woli. Każdego roku wolski zakład opuszcza ponad pół setki wyremontowanych wagonów. Zakład jest stale modernizowany i dziś można w nim naprawiać również najnowocześniejsze, niskopodłogowe tramwaje.

Tramwaje elektryczne towarzyszą warszawiakom. A sercem Tramwajów Warszawskich są warsztaty główne dziś nazwane Zakładem Naprawy Tramwajów T-3. Dzięki pracownikom tego zakładu od ponad 100 lat tramwaje są w odpowiednim stanie technicznym by wozić warszawiaków do pracy i szkoły – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

A jakimi pojazdami Tramwaje Warszawskie woziły i wożą warszawiaków można będzie zobaczyć na ogrodzeniu zajezdni. Najprawdopodobniej to najdłuższy mural w Warszawie, a już na pewno najdłuższy mural tramwajowy w Polsce. Będą tu wszystkie stołeczne tramwaje – od konnego aż do najnowszego Jazza. I to co najważniejsze w Warszawie – syrenka, mosty, Wisła i plaża. Mural będzie miał ponad 100 metrów długości.

W sobotę natomiast ulicami Warszawy przejedzie tramwajowa parada. Dziesięć wagonów, od najstarszego z 1908 roku, do najnowszego niskopodłogowca, przejedzie z pętli Marymont do placu G. Narutowicza. Wyjazd z Żoliborza o godz. 13.30. Do tego jeszcze w sobotę Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów w Zakładzie Naprawy Tramwajów. Po raz pierwszy tramwajarze zaprezentują świeżo wyremontowane wagony zabytkowe: techniczny wagon wieżowy z 1928 r. oraz wagon 13N popularnie zwany „parówką” w oryginalnej wersji z przełomu lat 50. i 60. Gościom czas umilą występy orkiestry dętej Tramwajów Warszawskich oraz grupy teatralnej Warszawiaki. Będzie można się także przyjrzeć jak są naprawiane tramwaje i nawet zajrzeć pod tramwaj. Do zajezdni będzie bezpłatny dojazd specjalnymi liniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
22 ⁄ 11 =