Upalnie i energetycznie

Podczas VI edycji Warszawskiego Dnia Energii w Multimedialnym Parku Fontan działo się wiele. Pogoda dopisała, było wręcz upalnie, dlatego wielkim powodzeniem cieszyła się warszawska kranówka nalewana prosto z beczkowozu. Była pyszna i … zimna.

Największym zainteresowaniem uczestników pikniku naukowo informacyjnego cieszyły się stoiska Partenrów wydarzenia. W strefie PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa można było kolorować blok  gazowo – parowy, tworzyć „Zielniaki” i ekotorby, wypić pyszną lemoniadę i zakręcić kołem fortuny. Gaz-System zaprosił do stołu multimedialnego, przy którym trzeba było odpowiedzieć na wiele pytań związanych z przesyłem gazu.

Dużym wzięciem cieszył się konkurs wiedzy o infrastrukturze energetycznej Warszawy. Główne nagrody ufundowane zostały przez PGNiG Termika, Veolia Energia Warszawa i Gaz-System. Wybrańcy, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania i mieli szczęście w losowaniu, mogli cieszyć się całą torbą upominków.

Wielkie emocje sportowe wyzwolił wyścig o Grand Prix Electrorecyklingu. Uczestnicy zawodów musieli włożyć sporo energii w pedałowanie rowerem, który napędzał samochody elektryczne na torze wyścigowym. Zabawa była przednia. Były puchary dla zwycięsców. Był pot i łzy. Najczęściej wzruszenia. Partnerem sportowych emocji był Remondis Electrorecycling.

Zabawa z nauką to najlepszy sposób na poznanie tajników fizyki. Nauki podobno trudnej ale nie dla wszystkich. Studenci Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej z garcją i wdziękiem tłumaczyli przyszłym naukowym odkrywcą trudną sztukę układów kogeneracyjnych, budowy elektromagnesu, budowy pojazdu na kropelkę paliwa i wielu innych ciekawostek z dziedziny energetyki, transport i komunikacji miejskiej.

Podczas Warszawskiego Dnia Energii pokazano super nowoczesne rozwiązania energetyczne. Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu to unikalna konstrukcja polskiego inżyniera w skali światowej. Jest cicha i wydajna energetycznie.

Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy przybliżyło uczestnikom eneregtycznego spotkania system infarstrukturalny stolicy i zaprosiło do konkursów edukacyjnych i zabaw z dziesiątkami nagród.

Nie zabrakło samochodów elektrycznych i hybrydowych. W tym roku zaprezentowała się Toyota i Renault. Jazda Twizy cargo wśród szapleru fontan to niezapomniane przeżycie. Tak przynajmniej twierdzili szczęśliwcy, którym udało się odbyć podróż tym elektrycznym maleństwem.

Po wypełnieniu karty konkursowej, na stoisku fundacji Nasza Energia, można było wypić kawę przygotowaną na ekologicznej energii pobieranej z magazynu. Energetycznego oczywiście.

Zapraszamy już za rok na VII edycję Warszawskich Dni Energii! Będzie naukowo i … gorąco, wszak klimat zmienia nam się bardzo szybko.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
16 ⁄ 4 =