Wakacje – czas ulicznych remontów

Wakacje to czas najtrudniejszych remontów miejskiej infrastruktury. Wymiana nawierzchni na kilkunastu ulicach, modernizacje sieci tramwajowej i dużo innych, drobniejszych robót wykonano w czasie dwóch letnich miesięcy.

Przy okazji prac wykonywanych przez Tramwaje Warszawskie na głównej ulicy Warszawy – w Alejach Jerozolimskich przy pl. S. Starynkiewicza, Zarząd Dróg Miejskich wymienił nawierzchnię południowej jezdni Alej od pl. A. Zawiszy do pl. S. Starynkiewicza. W czasie wakacji torowcy wykonali także naprawę nawierzchni pasa tramwajowo-autobusowego na moście Śląsko-Dąbrowskim. W tym samym czasie ZDM zbudował wyniesione przystanki tramwajowo-autobusowe przy Starym Mieście – teraz jest wygodniej i bezpieczniej.

Kładka z widokiem

Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem Zarządu Dróg Miejskich było zakończenie w wakacje budowy kładki pieszo-rowerowej na moście Łazienkowskim. Piesi i rowerzyści zyskali nowe wygodne połączenie pomiędzy dwoma brzegami Wisły. Ale roboty ZDM to nie tylko duże, efektowne budowy ale przede wszystkim remonty i codzienne utrzymanie ulic. To weekendowe remonty – kilkanaście ulic zyskało nową nawierzchnię, np.: Drewny, Krasnobrodzka, Człuchowska, Białołęcka, Grójecka, Radzymińska, Elekcyjna, Bartycka, Białostocka, Gwiaździsta, Zabraniecka, Przyczółkowa, Zawodzie, Estrady, Kościuszkowców, Roentgena, 17 Stycznia. W tym sezonie budowlanym wyfrezowano już 19 ulic – ok. 230 000 mkw. nawierzchni za ok. 32,5  mln zł. Ulica po frezowaniu ma nie tylko nową nawierzchnię ale także nowe oznakowanie poziome, wyregulowane lub wymienione krawężniki, opaski, chodnik; niekiedy wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo.  Kompleksowy remont przechodzi ul. Namysłowska – jest nowe oświetlenie, kończone są chodniki, na jezdni układana będzie nowa nawierzchnia. Wkrótce rozpoczną się także prace na ul. Miodowej i pl. Krasińskich. Powstaną tam wygodne chodniki, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia. Ulica otrzyma nową nawierzchnię jezdni z bloczków granitowych i nowoczesne oświetlenie. Prace obejmą odcinek od ul. Senatorskiej do Świętojerskiej i będą prowadzone etapami. Cała inwestycja zakończy się po nieco ponad dziewięciu miesiącach.

Jaśniej – bezpieczniej

Remontowane jest uliczne oświetlenie – znikają stare betonowe słupy a w ich miejsce ZDM montuje estetyczne, energooszczędne lampy. Trwają prace m.in. w al. Zjednoczenia, na ul. Moliera, Świętojerskiej, Łojewskiej, Grenadierów; w tym roku planowany jest montaż nowych lamp na ul. Smoczej-Nowolipie,  ul. Z. Krasińskiego od pl. T.W. Wilsona do ul. Wybrzeże Gdyńskie, w al. Wojska Polskiego, al. Lotników, ul. Browarnej i ul. L. Krzywickiego. Nowy chodnik ułożono na ul. W. Korotyńskiego – pomiędzy ul. Mołdawską a Grójecką. W trakcie są remonty chodników na ul. Solec, Obrzeżnej, Pożaryskiego. Jeszcze w tym roku nowe chodniki ułożone zostaną m.in. na ul. Łukowskiej, al. Lotników, Krasnobrodzkiej, Bohaterów, Sytej, Wólczyńskiej.

Na ul. Śródziemnomorskiej wprowadzono zmiany uspokajające ruch – wyniesiono przejścia dla pieszych, powstał próg zwalniający. Prace objęły pięć skrzyżowań ulicy Śródziemnomorskiej: z Barcelońską, Kartaginy, Macedońską, Korsykańską i Nicejską. Zarząd Dróg Miejskich doświetlił już 80 przejść, do końca roku będzie ich jeszcze 200. Nowe oświetlenie montowane jest codziennie na 5-6 przejściach. Wśród 80 doświetlonych przejść najwięcej znajduje się na Pradze-Południe (33), Ursynowie (10), Wilanowie (8), Mokotowie (8) i Ursusie (6). Oświetlenie przy przejściu dla pieszych zostało wymienione także w Wesołej, Rembertowie, Bemowie, Żoliborzu, Bielanach, Targówku i Wesołej. Przed nami prace w Wawrze, Żoliborzu oraz Śródmieściu. Już za kilka dni włączona zostanie sygnalizacja świetlna na nowym przejściu dla pieszych na ul. Czerniakowskiej przy Chełmskiej. ZDM kończy już remont parkingu podziemnego na ul. L. Waryńskiego (nad stacją metra Politechnika).

źródło: materiały prasowe ZDM Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
16 + 5 =