Warszawa dopłaci do retencji wody

Ruszyły konsultacje programu dotacji na instalację urządzeń małej retencji wody. Dofinansowanie budowy przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej wyniosłoby nawet 10 tys. złotych. To działanie w ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu.

– W trosce o kondycję środowiska chcemy ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście. Skrzynki rozsączające, studnie chłonne, oczka wodne czy podobne szczelne zbiorniki spowolnią bezpowrotny odpływ wody do rzeki. Za ich pomocą możemy wykorzystać wodę deszczową i roztopową. Mała retencja będzie zapobiegać lokalnym podtopieniom – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Dotacje będą wypłacane na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad udzielania dotacji na inwestycje służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Zgodnie z założeniami mogliby z nich skorzystać m.in. mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie. Projekt nowego dokumentu właśnie został przekazany do konsultacji.

– Chcemy ruszyć z dotacjami w październiku. Konsultacje projektu uchwały potrwają do poniedziałku, 19 sierpnia. Jeżeli ich efekt będzie pozytywny, a Rada zaakceptuje propozycję, rozpoczniemy przyjmowanie wniosków jeszcze w tym roku – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Wsparcie będzie udzielane na budowę:

·         urządzeń retencyjno-rozsączających (instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne);

·         zbiorników retencyjnych (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przesiąka do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych).

Wysokość ekodotacji

Zgodnie z założeniami projektu uchwały, o dotację będą mogły się ubiegać zarówno osoby fizyczne (np. właściciele domów z ogrodem) jak i podmioty prawne, np. wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku tych pierwszych dotacja ma pokryć do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji, a maksymalna kwota dotacji wyniesie 4 tys. złotych. Pułap wsparcia dla podmiotów prawnych (niezaliczonych do sektora finansów publicznych) będzie wyższy – wyniesie maksymalnie 10 tys. złotych. Również w tym przypadku stolica sfinansuje do 80% rzeczywistych kosztów inwestycji.

Adaptacja do zmian klimatu

Urządzenia małej retencji ograniczą przesuszenie gruntów w mieście, zatrzymają bezpowrotny odpływ wody do rzeki i pozwolą na rozciągnięte w czasie wykorzystanie wody deszczowej. Instalacje mogą zapobiec lokalnym podtopieniom wywołanym przez przeciążenie sieci kanalizacyjnej w przypadku tzw. deszczy nawalnych (ponad 10 mm wody/m2).

– Zmiany klimatyczne są już odczuwalne przez nas wszystkich. Susze i fale upałów dokuczają zarówno mieszkańcom, roślinności i zwierzętom. Z myślą o przyszłych pokoleniach wzrost średniej temperatury Ziemi musi zostać ograniczony do 1,5-2 st. C. Zasoby wodne w Polsce są na niskim poziomie, dlatego tak istotne jest gromadzenie opadów. Potrzebne są działania tu i teraz – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Zarówno długotrwała susza jak i lokalne podtopienia wywołane gwałtownymi opadami to efekt zmian klimatycznych. Inwestycja w retencję wody jest jednym ze sposobów przeciwdziałania skutkom tych groźnych warunków pogodowych.

Mniejsze rachunki i większe bezpieczeństwo

Część urządzeń retencyjnych będzie korzystne ekonomicznie dla właścicieli, np. zmniejszają rachunki za wodę do podlewania ogrodu. Inne urządzenia, w tym oczka wodne, które pojawią się na terenie wspólnot zabezpieczą piwnice i uliczki przed podtopieniem, a dodatkowo będą zdobiły osiedlowe podwórka.

Dopłaty będą finansowane ze zbieranych przez m.st. Warszawę opłat środowiskowych. Szczegóły konsultacji dostępne są na stronie konsultacje.um.warszawa.pl. Działania są częścią Warszawskiego Planu dla Klimatu, w ramach którego stolica inwestuje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę, odnawialne źródła energii, ekologiczny transport publiczny oraz redukcję emisji CO2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
36 ⁄ 12 =