Program WDE 2017

Program Warszawskiego Dnia Energii w 2017 roku

Najważniejszym wydarzeniem WDE w 2017 r. będzie piknik plenerowy (28 maja 2017 r.) w Multimedialnym Parku Fontann. Impreza  jest kontynuacją trzech poprzednich edycji i stanie się wstępem do wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Energii 2017. W tym roku organizatorzy chcą nadać piknikowi wyjątkowy charakter. Wydarzenie będzie zbudowane wokół dwóch projektów:

  1. miejski transport przyszłości – prezentacja światowych rozwiązań elektromobilności
    i pokaz polskich pojazdów elektrycznych
  2. prezentacja systemu energetycznego stolicy – ciepło, wytwarzanie energii elektrycznej i przesył gazu.

Wszystkie atrakcje odnajdziecie Państwo na Podwórku pełnym energii!

Atrakcje i niespodzianki zaplanowane na energetyczne spotkanie:

– miejski transport przyszłości – pokaz pojazdów elektrycznych  i hybrydowych, prezentacja autobusu elektrycznego i samochodu na ogniwo paliwowe. Uczestnicy dowiedzą jak działają punkty do ładowania samochodów i autobusów elektrycznych. Firma Rawicom pokaże najnowocześniejszą, wykonaną w unikalnej technologii, stację do ładowania samochodów elektrycznych i nr 1 na świecie w pojazdach elektrycznych – Nissana LEAF. Pojawi się też Mitsubishi PHEV. Szybką ładowarkę dostosowaną do wszystkich rodzajów pojazdów zaprezentuje firma Greenway Infrastructure Poland, która gości na Pikniku wraz z firmą Nissan. Bison Energy przedstawi instalację PV (fotowoltaika), Mercedesa B Electric Drive. Na uczestników będzie  czekało też wiele gadżetów. Firma ufundowała nagrodę – panel PV!, który można wygrać startując w konkursie głównym WDE 2017. Zaprezentuje się  Twizy (mały samochód elektryczny produkcji Renault), którym będzie można odbyć krótką podróż wśród fontann Parku. Ponadto pokazane  zostaną : Renault ZOE, Hyundai IONIQ, BMW i3, Tesla.

– nowoczesna energetyka miejska – prezentacja systemu energetycznego stolicy. Na stoisku PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa, „Ciepło systemowe dla Warszawy”, można będzie dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje. Na stoisku GAZ-System będzie można zobaczyć makietę urbanistyczną Terminalu LNG w Świnoujściu imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, edukacyjną makietę z klocków Lego Technic, na której zostanie zaprezentowany  przewiert w technologii Horyzontalnych Przewiertów Sterowanych. Pokazane zostaną rury gazownicze. Kolejna atrakcja to fotomat. Nie zabraknie też gadżetów.

– miejskie powietrze – studenci Koła Naukowego Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej przedstawią „niewidzialny” problem jakim jest  zanieczyszczenie powietrza. Wyjaśnią co to smog  oraz jak powstaje, jak wyglądają filtry po trzech dniach badań w podwarszawskiej miejscowości w czasie zimy. Uczestnicy pikniku  zobaczą  emisję zanieczyszczeń powietrza z poszczególnych rodzajów kotłów: koza, kocioł węglowy i gazowy. Dowiedzą się jakie zanieczyszczenia są emitowane ze spalania śmieci oraz jak wpływa to na zdrowie człowieka.  Poza tym  studenci pokażą sprzęt do oceny personalnego narażenia na zanieczyszczenia pyłowe.

– inteligentne miasto przyszłości – prezentacje rozwiązań zarządzania miejskimi układami mikro generacji, rozwiązań technologicznych magazynowania energii, rozwiązań technologicznych połączeń pomiędzy elektrycznym transportem miejskim a miejską energetyką odnawialną, systemów i rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej, rozwiązań inteligentnego zarządzania ruchem miejskim– kontrolowane parkingi, sterowanie ruchem miejskim, rozwiązań technologicznych budowy domów pasywnych i +energetycznych. Na stoisku Ambasady Niemiec w Warszawie, studenci Koła Naukowego Hybryda przedstawią Laboratorium energii gdzie odbędzie się  pokaz magazynowania energii słonecznej i ponowne przekształcanie tej energii do zastosowań transportowych, prezentacja  modeli samochodów napędzanych wodorem i modeli samochodów wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej, pokaz magazynu energii opartego na super kondensatorach. Uczestnicy zobaczą także  wyspę energetyczną, w której magazyn energii zasilany jest z ogniw PV a efektem pracy układu jest „Słoneczna kawa” -pyszna kawa do degustacji dla smakoszy.  Biuro Infrastruktury M.st. Warszawy, rozwijające w stolicy system energetyczny i wodociągowo-kanalizacyjny, zaprasza na stoisko pełne konkursów edukacyjnych i zabaw z dziesiątkami nagród.

Główną atrakcja wydarzenia będzie konkurs z nagrodami. Odpowiedzi na 10 pytań konkursowych uczestnicy  znajdą  w namiotach wystawców.

W Punkcie  informacyjnym  WDE 2017 (namiot organizatora) zaplanowano wydawanie oraz przyjmowania kart konkursowych.

W ramach pikniku odbędą się również prezentacje pojazdów i sprzętu służb miejskich (śmieciarka, pojazdy straży miejskiej), policji i straży pożarnej.