Powitanie wiosny na Światowym Dniu Wody

W sobotę, przeplataną słońcem i deszczem, tłumy warszawiaków wzięły udział w pikniku z okazji Światowego Dnia Wody na Podzamczu. Ogromną popularnością cieszyła się również strefa wiosennych atrakcji przygotowana przez Warszawę. W wydarzeniu wziął udział prezydent Rafał Trzaskowski.

Podczas pikniku w Multimedialnym Parku Fontann, Wodociągi Warszawskie (MPWiK) przygotowały mnóstwo atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody. Uczestnicy mogli dowiedzieć się skąd się bierze woda w kranie i dlaczego należy z niej racjonalnie korzystać, oraz oczywiście skosztować warszawskiej kranówki. Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z uczestnikami wydarzenia i odwiedził stoiska, na których można było wykonywać m.in. eksperymenty laboratoryjne oraz budować sieć wodociągową z klocków.

Na pikniku MPWiK na najmłodszych czekały pokazy iluzji oraz interaktywny spektakl Teatru Kultureska. Odwiedzający mogli na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie z Williamem Heerleinem Lindleyem, XIX-wiecznym inżynierem i twórcą stołecznego systemu wodociągów. Nie zabrakło również okazji do spotkań i rozmów z ekspertami MPWiK oraz obejrzenia specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego na co dzień przez ekipy warszawskich wodociągowców. 

Warszawa wita wiosnę

Spragnieni wiosny mieszkańcy tłumnie odwiedzali specjalną wiosenną strefę z atrakcjami przygotowaną przez miasto. W namiocie sferycznym, gdzie w tle słychać było ptasie trele, odbywały się m.in. warsztaty z tworzenia musujących kul kąpielowych, sadzenia roślin, które uczestnicy mogli zabrać do domu i ozdabiania doniczek. Przez cały czas trwania pikniku można było odwiedzić strefę ozdabiania twarzy i ciała biodegradowalnym brokatem. Najmłodsi korzystali z atrakcji w strefie malucha, gdzie malowali drewniane breloczki i figurki symbolizujące wiosnę. Nie zabrakło również chętnych do tworzenia, pod okiem animatorów, Marzanny Warszawskiej z siana, wodnego sitowia, roślin łąkowych i wodnych, kwitnących traw.

Uczestnicy pikniku mogli skorzystać również z ukwieconej wiosennej huśtawki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiosną. Towarzyszyły jej trzy Wiosenne Wróżki, krążące po Podzamczu na kwietnym rowerze.

Skąd się wziął Światowy Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody został zainicjowany przez ONZ, aby zwrócić uwagę na dostęp do tego zasobu naturalnego w różnych częściach świata. W tym roku obchody skupiają się wokół hasła: „Woda dla pokoju”, które ma podkreślać, jak ważny w kontekście pokoju na świecie jest równy dostęp do zasobów wodnych.

Organizatorem pikniku z okazji Światowego Dnia Wody były Wodociągi Warszawskie i Urząd m.st. Warszawy oraz partnerzy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 − 13 =