Encyklika Laudato Si’ inspiracją badań i działań z zakresu ochrony środowiska [RELACJA]

16 marca br. w Warszawie odbyło się seminarium „Encyklika Laudato Si’ inspiracją badań i działań z zakresu ochrony środowiska”. Interesującym wykładom i prezentacjom przysłuchiwało się ponad 100 uczestników, którzy wypełnili po brzegi salę w Pałacu Ślubów na Starym Mieście. Wydarzenie było pierwszym tegorocznym akcentem Warszawskich Dni Energii.

W czerwcu 2015 roku została opublikowana encyklika papieża Franciszka Laudato Si’. W trosce o wspólny dom, papież odniósł się do takich zagadnień jak konieczność ochrony klimatu, możliwość utraty różnorodności biologicznej, zanieczyszczenie wód i powietrza, eko-sprawiedliwość czy międzynarodowa współpraca w zakresie ochrony środowiska. W Polsce treść encykliki wzbudziła duże emocje, padały nawet zarzuty o jej domniemanej antypolskości ze względu na zawarty w niej postulat zwiększenia wysiłków na rzecz powstrzymania zmian klimatu.

Celem konferencji było zastanowienie się, na ile treść encykliki jest i może stać się inspiracją dla wytyczania kierunków badań naukowych i praktycznych działań w szeroko pojętej ochronie środowiska oraz poszukanie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób szerzej propagować idee zawarte w Laudato Si’.

"Encyklika Laudato Si’ inspiracją badań i działań z zakresu ochrony środowiska"W sesji wprowadzającej do tematu seminarium głos zabrali: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt – dziekan Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, prof. Anna Latawiec – dziekan Wydziału Filozofii Chrześcicjańskiej UKSW, dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy Leszek Drogosz oraz inicjator konferencji prof. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska SGGW. Wprowadzenia do konferencji dokonał ks. bp prof. Józef Wróbel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Sesja II konferencji, bardziej teoretyczna, poświęcona została encyklice jako inspiracji badań naukowych w zakresie ochrony środowiska. W kolejnych wystąpieniach przedstawiciele świata nauki poruszyli następujące zagadnienia: antropocentryzm encykliki, a także treść encykliki z punktu widzenia kwestii społecznych klimatycznych, przyrodniczych w encyklice oraz z punktu widzenia idei zrównoważonego rozwoju. Trzecia część seminarium miała wymiar praktyczny: przedstawiciel ministerstwa ochrony środowiska mówił o znaczeniu encykliki dla kształtowania postaw ekologicznych z punktu widzenia administracji publicznej, słuchacze zapoznali się z działalnością Kampinoskiego Parku Narodowego w świetle encykliki i wysłuchali referatu o inspiracjach z zakresu architektury krajobrazu zawartych w treści papieskiego dokumentu. Na koniec konferencji odbyła się dyskusja panelowa.
Organizatorami seminarium byli: Biuro Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy, Katedra Ochrony Środowiska SGGW oraz Instytut Ekologii i Bioetyki na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prof. dr hab. Katarzyna Szczytt-Niemirowicz Dziekan Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, prof. dr hab. Anna Latawiec Dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, Koalicji Klimatycznej oraz patronatem medialnym Gościa Niedzielnego i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wydarzenia.

Prezentacje pokazywane podczas konferencji (PDF)

Antropocentryzm encykliki Laudato Si’ – ks. prof. dr hab. Zbigniew Łepko

Wpływ zjawisk społecznych na współczesny kryzys ekologiczny w świetle encykliki Laudato Si’ – ks. dr hab. Ryszard Sadowski

Kwestia klimatyczna w encyklice Laudato Si’ – prof. dr. hab. inż. Zbigniew Karaczun

Kwestie przyrodnicze w encyklice Ojca Świętego Franciszka pt. Laudato Si’ – prof.dr hab. inż. Barbara Żarska

Inspiracje Laudato si’ do projektów z zakresu architektury krajobrazu miasta – Kasper Jakubowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 − 6 =