Bezpieczne wakacje w mieście

Zaczęły się wakacje, co zrobić, żeby były bezpieczne? Kilka porad padło podczas konferencji prasowej „Bezpieczne wakacje ze strażą miejską”. Warszawscy strażnicy radzą, o czym warto pamiętać i jakich zachowań unikać podczas letniego wypoczynku.

Bezpieczeństwo nad Wisłą

Okolice Wisły, zwłaszcza wiślane bulwary i plaże to szczególnie chętnie wybierane przez warszawiaków i turystów miejsca wakacyjnego wypoczynku. Jest to okolica patrolowana przez strażników zarówno od strony lądu, jak i z łodzi.

Straż Miejska przypomina, że:

  • na całym warszawskim odcinku kąpiel w Wiśle jest zabroniona;
  • nurt Wisły w Warszawie bywa zdradliwy – osoby z małym doświadczeniem nie powinny korzystać tu ze sprzętu pływającego;
  • spożywanie alkoholu jest dopuszczone na bulwarach i plaży Poniatówka, jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialnym zachowaniu i umiarze;
  • trzeba unikać przegrzania organizmu i pić dużo wody;
  • dobrze mieć ze sobą naładowany telefon – może będzie trzeba wezwać pomoc.

Bezpieczne wakacje na rowerze

Coraz więcej osób wybiera rower jako środek codziennego transportu. W wakacje dołączają do nich również rowerzyści rekreacyjni. Bezpieczeństwo podczas wypoczynku rowerowego zaczyna się od umiejętności jazdy i znajomości przepisów.

Można je sprawdzić i dopracować w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży miejskiej m.st. Warszawy, przy ulicy Sołtyka 8/10, podczas dni otwartych. W czasie wakacji istnieje również możliwość zdania pierwszego egzaminu ze znajomości ruchu drogowego i zdobycia karty rowerowej. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są pod tym linkiem: kalendarz Miasteczka Ruchu Drogowego.

Eksperci przygotowali też kilka podstawowych rad, o których warto pamiętać wsiadając na rower – nie tylko w wakacje. Wiele ciekawych wskazówek i przepisów znajduje się też na profilu Straży Miejskiej (instagram.com/strazmiejska.warszawa). Warto zacząć od Oczywistego Niezbędnika Rowerzysty.

Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Jak co roku, o świadomość zagrożeń u uczestników miejskiej akcji „Lato w mieście” dbać będą strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki. (szczegółowa oferta zajęć)
Wybrane zajęcia dotyczą min.:

  • budowania u dzieci zaufania do osób w mundurach – np. strażników miejskich (to do nich dziecko powinno się w pierwszej kolejności zgłaszać, gdy poczuje się zagrożone);
  • wyuczenia ostrożności w kontaktach z obcymi oraz umiejętności odmawiania przyjmowania jakichkolwiek pokarmów, napojów czy używek;
  • edukacji na temat: zagrożeń w sieci, kradzieży danych, wykorzystywania cudzej tożsamości, uzależnienia cyfrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 + 22 =