Zieleń zamiast betonu na kolejnym placu w centrum stolicy

Zmienia się wygląd placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak przy pasażu Wiecha. Już wkrótce pojawią się na nim drzewa i krzewy oraz siedliska dla ptaków i owadów. Pod placem powstanie zbiornik do magazynowania wód opadowych.

Znaczna część placu przed Zodiakiem zostanie „rozpłytowana”. Pojawią się tu wyspy zieleni, jako mikroekosystemy z retencją wody opadowej. Latem dadzą nie tylko cień, ale schłodzą otoczenie dzięki wodzie odparowywanej z powierzchni liści. Znajdą się tam również siedliska dla ptaków oraz owadów. Dobór roślin wzmocni tzw. usługi przyrodnicze, a nakłady związane z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni zostaną zminimalizowane. Szczególnie ważne będzie magazynowanie wody opadowej w zbiorniku retencyjnym i jej wykorzystanie do nawadniania zieleni. Rozwiązania proekologiczne będą opisane na tablicach informacyjnych, co przybliży całą ideę osobom mieszkającym w Warszawie oraz odwiedzającym stolicę.

– Już wkrótce plac przed Zodiakiem zmieni się nie poznania. Przed pawilonem posadzimy 34 nowe drzewa, m.in. brzozy i graby, a wszystkie elementy dotychczasowego zagospodarowania, zostaną użyte ponownie. Mam nadzieję, że dzięki zielonej metamorfozie oraz nowym miejscom do wypoczynku będzie to jedno z ulubionych miejsc spotkań w naszym mieście – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Plac będzie nadal pełnić swoje dotychczasowe funkcje: wystawiennicze, rekreacyjne i komunikacyjne. Znajdą się na nim również nowe miejsca do siedzenia, stojaki rowerowe oraz przestrzeń na stoliki kawiarniane. Ale co najistotniejsze, plac zyska teraz zupełnie nową warstwę w postaci grup zieleni o charakterze leśnym. Projekt powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu.

Obecnie prowadzone prace remontowe części podziemnych terenu przed Zodiakiem, wykonywane w ramach gwarancji, płynnie przejdą w realizację projektu „rozpłytowania” placu. Miasto już wkrótce ogłosi przetarg na zazielenienie tej przestrzeni. Ukończenie realizacji zaplanowane jest późną jesienią.

Zmiany przed Zodiakiem stanowią część przekształceń przestrzeni publicznych, które odbywają się w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Obecnie trwa przebudowa ulicy Chmielnej, od Nowego Światu do placu Pięciu Rogów, i dalej do Pasażu Wiecha. Kończy się również zazielenianie dawnego parkingu przy biurowcu CEDET przy ulicy Brackiej. Wkrótce w fazę realizacji wejdą zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. W przekształceniach ulicy Chmielnej chodzi o poprawienie jakości nawierzchni oraz wprowadzenie zieleni. Odnowa placu przed Zodiakiem będzie korespondowała z zielonym deptakiem na Chmielnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 + 5 =