Ostatni taki weekend

Najbliższy weekend, 25-26 września to ostatnia szansa na rejs promem i statkiem, wycieczkę zabytkowym tramwajem, autobusem lub koleją wąskotorową w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. Na kolejną okazję trzeba będzie poczekać do wiosny.

Dni są już coraz krótsze i chłodniejsze, na drzewach przybywa żółtych i czerwonych liści, a z wakacji wracają studenci. Kończy się też 13. sezon Warszawskich Linii Turystycznych. To już ostatni weekend z „parówką”, Ikarusem lub Wisłą z pokładu promu. 

Zza okien tramwaju

W sobotę i niedzielę można pożegnać się z tramwajami kursującymi na linii 36 trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.

Trasa linii 36 – obsługiwanej zabytkowymi tramwajami 13N „parówkami” lub 105Na „akwariami” – prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz. Okolice placu G. Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego „Akademik” czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej. Tramwaj mija Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30-tych XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejeżdża przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem T.W. Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada.

Ostatni raz w tym sezonie na trasę linii 100 wyjadą Jelcze i Ikarusy, aby przewieźć pasażerów ulicami: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Karmelicka – Stawki – Konwiktorska – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – al. Józefa Poniatowskiego – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – CENTRUM.

W tramwajach kursujących na linii 36 oraz autobusach linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM. W pojazdach  współczesne kasowniki, w których można skasować lub aktywować każdy rodzaj biletu.

Na wiślanych falach

WLT to również wiślane promy. Bezpłatnie można przekroczyć kapryśną królową polskich rzek w trzech miejscach:

  • Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża),
  • Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża),
  • Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

Całodzienną atrakcją jest rejs statkiem „Zefir” – z przystani na Żeraniu, kanałem Żerańskim oraz przez Jezioro Zegrzyńskie do Serocka. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00. W międzyczasie można zobaczyć ruiny mostu, posilić się potrawami z grilla i przespacerować po Serocku. 

Bilety na rejs można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godzinach 15-18 oraz w soboty od 8 do 11. Płatność stacjonarna możliwa wyłącznie gotówką. Sprzedaż prowadzona jest także online, za pośrednictwem strony internetowej www.bilety24.pl.

Lądową dłuższą wyprawą jest wycieczka Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. Pociąg przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron jest tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie.

Do stacji w Piasecznie można dojechać z Warszawy autobusami specjalnej linii 51 po trasie dawnego trolejbusu. Przejazd jest bezpłatny, pod warunkiem, że posiada się bilet na przejazd kolejką. 

Bilety na kolej wąskotorową można kupić na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Szczegółowe informacje o Warszawskich Liniach Turystycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 6 =