Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie. „Naprawa dopiero wieczorem”

Ze względu na trudności związane z dotychczasowymi pracami, przywrócenie dostaw ciepła do mieszkańców Pragi-Północ planowane jest na godz. 20:00 w niedzielę – wynika z informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę spółki Veolia Energia Warszawa, Aleksandrę Żuradę. Pierwotnie mowa była o godz. 11:00.

Do awarii sieci ciepłowniczej na ul. Jagiellońskiej doszło w sobotę przed południem, krótko po naprawie poprzedniej, do której doszło w piątek. W efekcie po raz kolejny bez ciepła pozostało ponad 60 budynków położonych przy ulicach Jagiellońskiej, Kępnej, Marcinkowskiego, Okrzei, Sierakowskiego, Sprzecznej, Targowej, Wrzesińskiej i Zamoyskiego. 

W niedzielę Aleksandra Żurada, rzeczniczka Veolii, podkreśliła, że prace związane z awarią trwały całą noc. 

– Chodzi tak naprawdę o takie odmulanie tego miejsca, dlatego że duży wypływ wody w trakcie awarii spowodował podmycie jezdni. Asfalt, piach dostał się w okolice instalacji i on spowodował takie zamulenie. Żeby w ogóle dostać się do instalacji ciepłowniczych, trzeba było wybierać ten muł ręcznie – nie można było tam wjechać koparką, bo to mogłoby narobić szkód – tłumaczyła. Miejsce zostało oczyszczone dopiero w niedzielę rano. – Teraz można przystąpić do usuwania awarii, co oznacza, że termin włączenia tych dostaw ciepła został przesunięty na – liczymy – godz. 20:00 – przekazała. Pierwotnie miało się to stać do godz. 11:00. Wcześniej Żurada tłumaczyła, że awaria może być skutkiem zjawiska tzw. uderzenia hydraulicznego. – To ryzyko wystąpienia awarii dodatkowo wzrasta przy niskich temperaturach, które mamy. Wynika to z dużej różnicy temperatury wody w rurociągu i temperatury na zewnątrz – wyjaśniała.

W specjalnym komunikacie przesłanym w sobotę wieczorem spółka dodała, że problemy z siecią ciepłowniczą na Pradze-Północ prawdopodobnie są wynikiem wcześniejszej awarii Elektrociepłowni Żerań. W ten czwartek ze względu na czasowe ograniczenie produkcji ciepła przez kilka godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była woda, która zamiast 90 st. Celsjusza miała temperaturę niespełna 50 stopni. 

Powołano stały sztab kryzysowy 

Spółka podkreśliła przy tym, że – przewidując możliwe skutki awarii – w piątek powołano stały sztab kryzysowy, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej przez okres nadchodzącej fali mrozów. 

– W ramach działań sztabu kryzysowego Veolia Energia Warszawa S.A. zabezpieczyła już w piątek rano pracę ekip na kolejne dni – podano, podkreślając, że taka organizacja pracy skutkuje „najkrótszym możliwym czasem usuwania awarii”. 

– Jeśli coś trwa dłużej, oznacza to, że jest to bardziej skomplikowane, a nie, że nie ma do tego ludzi – podkreśliła w niedzielę Żurada. Informacje na temat awarii publikowane są na stronie: https://energiadlawarszawy.pl/strefa-klienta/dla-odbiorcy/przerwy-w-dostawie-energii/. 

Rzeczniczka miasta Karolina Gałecka przekazała, że mieszkańcom pod adresami dotkniętymi awarią wypożyczane są elektryczne piecyki, a osoby chętne mogą zostać ewakuowane do specjalnie przygotowanego w tym celu budynku Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Piłsudskiego. 

Poniżej zamieszczamy pełny wykaz budynków objętych wyłączeniem. Przywrócenie dostaw ciepła planowane jest 17.01.2021 o godz. 20:00.

Wykaz budynków:

JAGIELLOŃSKA 1
JAGIELLOŃSKA 11
JAGIELLOŃSKA 12
JAGIELLOŃSKA 14A
JAGIELLOŃSKA 15
JAGIELLOŃSKA 16
JAGIELLOŃSKA 16A
JAGIELLOŃSKA 18
JAGIELLOŃSKA 2
JAGIELLOŃSKA 2
JAGIELLOŃSKA 20
JAGIELLOŃSKA 22
JAGIELLOŃSKA 3
JAGIELLOŃSKA 3
JAGIELLOŃSKA 4
JAGIELLOŃSKA 4
JAGIELLOŃSKA 5
JAGIELLOŃSKA 5A
JAGIELLOŃSKA 6
JAGIELLOŃSKA 6A
JAGIELLOŃSKA 7
JAGIELLOŃSKA 7
KĘPNA 13
KĘPNA 15
KĘPNA 17A
KĘPNA 2
KĘPNA 2B
KĘPNA 4
KĘPNA 6
KĘPNA 8
KĘPNA 9
MARCINKOWSKIEGO K. 11
MARCINKOWSKIEGO K. 7
OKRZEI S. 18
OKRZEI S. 22
OKRZEI S. 24
OKRZEI S. 26
OKRZEI S. 32
OKRZEI S. 34
OKRZEI S. 8
SIERAKOWSKIEGO J. 4
SIERAKOWSKIEGO J. 4A
SPRZECZNA 4
TARGOWA 21
TARGOWA 23
TARGOWA 25
TARGOWA 27
TARGOWA 33
TARGOWA 33A
TARGOWA 33B
TARGOWA 35/37
TARGOWA 37A
TARGOWA 39
TARGOWA 39A
TARGOWA 41
TARGOWA 43
TARGOWA 45
TARGOWA 47
TARGOWA 49/51
WRZESIŃSKA 10
WRZESIŃSKA 12
WRZESIŃSKA 14
WRZESIŃSKA 4
WRZESIŃSKA 6
ZAMOYSKIEGO J. 25
ZAMOYSKIEGO J. 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 − 5 =