BIAŁYSTOK – tygiel kulturalny

Stolica Podlasia zachęca do odwiedzin nie tylko mnogością zabytków i terenów zielonych stanowiących ponad 30% obszaru miasta. Białystok jest także niezwykłym miejscem, w którym kultura polska miesza się z żydowską, tatarską, białoruską, ukraińską i litewską.
Wśród zabytków, które trzeba zobaczyć, jest Pałac Branickich – jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Europie. Warte uwagi są również rynek z ratuszem i fontanną, dziesięć prawosławnych świątyń, w tym Cerkiew Świętego Ducha, największa w Polsce, a także XIX-wieczna katedra i neogotycka bazylika z początku XX wieku.

Miłośnicy muzyki z pewnością docenią niedawno otwarty gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, w którym działa Europejskie Centrum Sztuki. Organizowane są tam koncerty, spektakle, musicale, pokazy i występy operowe.

Przenikanie się kultur ma odzwierciedlenie nie tylko w architekturze i kulturze, lecz także w tradycjach kulinarnych. Wśród lokalnych przysmaków dominują potrawy z ziemniaków, jak choćby kiszka ze słoniną i boczkiem czy babka z zapiekanej masy ziemniaczanej z boczkiem i cebulą, zwana kuglem. Z kuchni tatarskiej pochodzi pierekaczewnik nadziewany pikantnym lub słodkim farszem. Ten specjał, podobnie jak oscypek, jest prawnie chronionym produktem w Unii Europejskiej. Jako przykład bałkańskich wpływów można wymienić buzę – bezalkoholowy, fermentowany napój na bazie kaszy jaglanej.

Więcej o stolicy Podlasia przeczytacie Państwo w magazynie pokładowym W Podróż z PKP Intercity.

Do Białegostoku można komfortowo dojechać z Warszawy m.in. pociągami kategorii InterCity (IC) obsługiwanymi przez nowoczesne składy PesaDART. Dziennie oferujemy 10 par połączeń w dogodnych godzinach. Ceny w 2. klasie w ofercie Bilet Taniomiastowy zaczynają się od 30 zł dla osoby dorosłej, 18,90 zł dla młodzieży i dzieci oraz 14,70 zł dla studentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
7 × 21 =