Centrum Młodych na Pradze – otwarte

Od środy, 7 grudnia działała Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej 1/79, które jest główną siedzibą projektu „Wsparcie w starcie” skierowanego do osób w wieku 16-26 lat. Stołeczny ratusz na ten dwuletni projekt przeznaczył 2,7 mln zł.
– Program rewitalizacji to nie tylko modernizacje kamienic, ale również takie działania na rzecz mieszkańców, jak projekt „Wsparcie na starcie”. To kolejny Lokalny System Wsparcia realizowany w tej części Warszawy, skierowany tym razem do młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat. – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy podczas otwarcia Centrum. W tym miejscu, przy Inżynierskiej 1, konsorcjum ośmiu organizacji pozarządowych będzie realizowało w partnerstwie z 59 instytucjami – szkołami, uczelniami wyższymi, ośrodkami pomocy społecznej i urzędami pracy – dwuletni innowacyjny program skierowany do mieszkańców z Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka. „Wsparcie w starcie” łączy rozwój osobisty z aktywizacją zawodową i nauką kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Pod okiem doświadczonych mentorów młodzi nauczą się m.in. załatwiać sprawy urzędowe, zarządzać domowym budżetem, założą własny startup. Cel projektu jest jeden – dobry start w dorosłość.

Lokal przy Inżynierskiej 1/79, w którym powstało Centrum Młodych, został użyczony konsorcjum organizacji pozarządowych przez miejską instytucję – Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” na czas trwania projektu. Młodzi ludzie będą mogli tu przyjść, porozmawiać, zapisać się do projektu i wziąć udział w warsztatach, czy po prostu napić się kawy, skorzystać z Internetu, spotkać ze znajomymi.

W skład konsorcjum, które realizuje projekt, wchodzą: Serduszko dla Dzieci (lider), Stowarzyszenie dla Rodzin, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Kościół Armia Zbawienia w Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Oddział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” Warszawa Targówek i Fundacja Miejsce Kreatywne.

Kompleksowa oferta
Pilotażowy, unikalny na skalę ogólnopolską, projekt „Wsparcie w starcie” stawia na rozwiązania kompleksowe. Formuła projektu jest nowatorska, a także ekonomiczna. Dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami, instytucjami i biznesem nowe działania zostaną zintegrowane z już istniejącymi programami. Wsparcie w ramach projektu otrzymają zarówno osoby potrzebujące uzupełnienia konkretnej wiedzy i umiejętności, jak również szukające bardziej całościowej ścieżki rozwoju. W wyborze pomogą uczestnikom psycholodzy oraz doradcy zawodowi. Ci, którzy zdecydują się na dłuższą formę zaangażowania, będą pracować pod okiem doświadczonych mentorów. Wypracowane rozwiązania i dobre praktyki posłużą do opracowania kompleksowego modelu usamodzielniania młodych ludzi w całej Warszawie.

Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy. Miasto na ten cel przeznaczyło do końca 2018 roku 2,7 mln zł.

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa

Nasze nowatorskie inicjatywy prospołeczne to efekt przyjętej w 2008 r. Społecznej Strategii Warszawy. Od kilku lat funkcjonują Lokalne Systemy Wsparcia (LSW). To inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży z obszarów objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku. To dzięki nim dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat zagrożone wykluczeniem społecznym otrzymują szansę na jak najlepszy start w dorosłe życie. Projekt „Wsparcie w starcie” jest kolejnym Lokalnym Systemem Wsparcia w tej części stolicy skierowanym do młodych ludzi tym razem w wieku 16-26 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 ⁄ 8 =