EC Żerań: ruszyli z budową bloku gazowo-parowego

Rozpoczynamy budowę naszego flagowego projektu, bloku gazowo-parowego o mocy prawie 500 MW energetycznych i 330 MW termicznych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGNiG Termika w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję w w Elektrociepłowni Żerań. Nowy blok będzie zużywał 600 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Dąbrowski podkreślił, że po uruchomieniu inwestycji w 2020 roku przestaniemy eksploatować bloki wodno-węglowe, które pamiętają czasy, kiedy w okolicy znajdowały się pola uprawne – powiedział Dąbrowski.

Polska osiągnęła olbrzymi sukces z punktu widzenia zarządzenia środowiskiem, a w szczególności redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedział, uczestniczący w uroczystości minister środowiska Jan Szyszko.– Zgodnie z protokołem z Kioto mieliśmy zredukować emisję o 6 proc., a zrobiliśmy to w ponad 30 proc. Jednocześnie w tym samym czasie nastąpił wzrost PKB o 60 proc. – dodał. Podkreślił, że nastąpiło to dzięki temu, że „Polacy zastosowali najnowsze technologie w zakresie redukcji emisji”.

Zdaniem ministra budowa nowego bloku gazowo-parowego pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza. Po uruchomieniu bloku emisja pyłów z EC Żerań ma się zmniejszyć o 80 proc., a związków siarki i azotu o 30 proc. – To przykład, że Polska potrafi korzystać z nowych technologii – powiedział Szyszko.

Inwestycje takie jak ta na Żeraniu mogą pomóc w dostosowaniu się do nowych norm emisji. – Składam trzy obietnice i jedno oświadczenie. Po pierwsze, te hałdy węgla za nami za trzy lata praktycznie znikną. Taka będzie rzeczywistość. Po drugie, emisje będą niższe. Po trzecie, inwestycja zostanie ukończona w terminie – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Przeprosił również za utrudnienia, które będą związane z prowadzeniem gazociągu z Rembelszczyzny na Żerań. Proszę się nie gniewać, zadbamy o to żeby przywrócić przyrodę do stan sprzed inwestycji – dodał Woźniak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *