HAL-062 – łazik marsjański studentów PW

Zespół z Koła Naukowego Robotyków stworzył robota, który wystartuje w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, rywalizować będą najlepsze studenckie konstrukcje z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania – Innowacje – Technologie.

– Cały eksperyment jest symulacją życia kosmonautów na Marsie i ich współpracy z robotami – mówi Adam Sikorski, kierownik projektu. – Polega na odtwarzaniu codziennych sytuacji, które mogłyby się wydarzyć w trakcie takiej misji.

Taki robot musi sobie poradzić z szeregiem zadań funkcjonalnych, jak np. obsługa panelu kontrolnego, przyniesienie i podanie sprzętu/narzędzi astronaucie czy pobranie próbki gleby do analizy. – Z inżynierskiego punktu widzenia najciekawszym zagadnieniem jest autonomia – zaznacza Adam Sikorski. – W przypadku utraty komunikacji z bazą robot będzie w stanie dalej samodzielnie wykonywać swoje zadania lub bezpiecznie wrócić do bazy.

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, które działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, biorą udział w wielu zawodach robotycznych. – Co roku zdobywamy na nich 20-30 nagród – opowiada Adam Sikorski. – Naszym celem jest ciągły rozwój, postanowiliśmy podnieść poprzeczkę i zrealizować bardziej zaawansowany projekt. Postanowiliśmy zrobić łazika marsjańskiego na University Rover Challenge – najbardziej prestiżowe i najtrudniejsze zawody studenckie w dziedzinie robotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *