Metro: Centralna Dyspozytornia teraz ze Strażą Metra Warszawskiego

Metro Warszawskie zaprezentowało w piątek (29 czerwca) rozbudowaną Centralna Dyspozytornię na Kabatach. Została ona wzbogacona o stanowiska pracy Straży Metra Warszawskiego, która ma podgląd na wszystkie kamery z dwóch linii metra. – Celem jest usprawnienie współpracy i poprawa bezpieczeństwa w całym metrze – mówi Andrzej Wrona, odpowiadający za pion bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

 

Centralna Dyspozytornia (CD) warszawskiego metra znajduje się na terenie Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach. Stąd zarządzany jest ruch na dwóch liniach metra. – Obiekt został zmodernizowany. Poszerzamy działania dyżurnego metra o nowy komponent, który prowadzi sprawy związane z porządkiem i bezpieczeństwem – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

Najważniejsze miejsce po środku CD zajmuje dyżurny metra, koordynujący pracę dyspozytorów. – To najważniejsza osoba w metrze w czasie jego funkcjonowania. Na stanowisko to przychodzi szereg informacji z sieci metra. Są one analizowane i na tej podstawie są podejmowane ostateczne decyzje w sytuacjach kryzysowych i nietypowych – mówi Ireneusz Grunke, dyrektor ds. przewozów w Metrze Warszawskim. Dyżurny ma do dyspozycji wielki ekran z zobrazowaniem sytuacji ruchowej, a także dostęp do obrazu z kamer.

Po lewej stronie dyżurnego znajduje się pomieszczenie dyspozytorów I linii, a po prawej – II linii. Prowadzą oni bezpośrednio ruch pociągów. – Ze względu na wagę tych stanowisk, są one zdublowane – podkreśla Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Za stanowiskami dyżurnego i dyspozytorów znajdują się pomieszczenia dyspozytora energetycznego, odpowiadającego za zasilanie i oświetlenie, dyżurnego automatyka, odpowiedzialnego za łączność, zdalne sterowanie ze strony elektrycznej, napędy i rozjazdy, a także dyspozytora technicznego, który zarządza wentylacją, windami i schodami ruchomymi.

Teraz do dyżurnych i dyspozytorów dołączyli wartownicy Straży Metra Warszawskiego. Zlokalizowane jest tutaj stanowisko dowódcy zmiany. – To są oczy Centralnej Dyspozytorni. Mamy zobrazowanie z obydwu linii metra i z STP Kabaty. Z każdej kamery pracownicy mogą uzyskać natychmiastowy podgląd, przekazać informację do dyżurnego metra, który na tej podstawie podejmuje odpowiednie decyzje – mówi Andrzej Wrona, odpowiadający za pion bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Przeniesienie stanowisk Straży Metra do CD przyspiesza komunikację między służbami metra. – Celem jest usprawnienie współpracy i poprawa bezpieczeństwa w całym metrze – mówi Andrzej Wrona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *