Przybij piątkę nad Wisłą

Trwa kampania „Przybij piątkę nad Wisłą”. Bezpłatne rejsy po rzece, nauka wyplatania wiklinowych koszy oraz wspólne spotkania na dzikich brzegach to część animacji „Czysta Wisła”. Akcja przypomina o ekologicznych nawykach szanowaniu przyrody i odpowiedzialności podczas zabawy.

„Czysta Wisła” to ogólne hasło siedmiu projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Swoim zasięgiem akcja obejmuje Bielany, Pragę-Południe, Pragę-Północ, Śródmieście, Wawer i Żoliborz. Głównym komunikatem inicjatywy jest pięć zasad zachowania nad Wisłą:

  1. Samo się nie wyrzuci!
  2. Zwierzaki to Ty szanuj;
  3. Przyroda – rzecz święta;
  4. Ogień tylko w miejscach dozwolonych
  5. Alkohol tylko w rozsądnych dawkach.

Kampania ma zwrócić uwagę warszawianek i warszawiaków na odpowiedzialność za wspólną przestrzeń, jaką jest Wisła i jej nabrzeża – szczególnie w kontekście zachowania porządku. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się szereg akcji promocyjnych pod wspólnym hasłem „Przybij piątkę nad Wisłą”. Są to m.in. bezpłatne rejsy edukacyjne po Wiśle, spotkania z influencerami czy pikniki na plażach. Wodne wycieczki organizowane są codziennie, start z Przystani Wodnej Aquatica, nieopodal plaży Zoo. Podczas godzinnego wykładu dorośli i dzieci mogą wysłuchać ciekawostek o historii rzeki i poznać jej przyrodnicze tajemnice.

Elementem projektów jest również aktywizacja osób bezrobotnych. Grupa beneficjentów projektu została podzielona na zespoły, które opiekują się fragmentami wybrzeża wiślanego, przy ścieżkach. Oprócz dbałości o powierzony teren, uczestniczą również w szkoleniach z rzemiosła – wyplatają kosze z wikliny. Pierwsze ręcznie robione pojemniki na odpady stanęły na prawym brzegu Wisły.

Podobne umiejętności mogą nabyć również uczestnicy cyklu pikników „Szałas i hałas”. Od sierpnia do września organizowane będą całodniowe warsztaty wikliniarskie. Na najmłodszych czeka nauka gry na bębnach, a nieco starsi wybudują wspólny szałas. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert i muzyczno-taneczne jam session.

Nadwiślański porządek

W tym sezonie tylko na bulwarach wiślanych stanęło 255 koszy i 200 beczek, które w piątki, soboty i niedziele są opróżniane kilka razy w ciągu dnia. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków od marca nadwiślańskie tereny patrolują dodatkowe oddziały straży miejskiej. Dodatkowo policja rzeczna kontroluje wodę i reaguje na zagrożenia. Trwają też prace nad doświetleniem odcinka od Płyty Desantu do mostu Poniatowskiego i dodatkowym monitoringiem lewego brzegu rzeki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 × 22 =