Warszawa nagrodziła architektów

W środę, 7 grudnia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana nagrodzono laureatów pierwszej i drugiej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.  

 Nagrodziliśmy piękne obiekty, które wpisały się w krajobraz Warszawy, tworząc przestrzeń przyjazną dla mieszkańców. Ich twórcy sięgnęli po interesujące, nowatorskie rozwiązania które wyznaczyły nową jakość kreowania przestrzeni i projektowania budynków w naszym mieście. Serdecznie gratuluję wyobraźni i odwagi – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W pierwszej edycji konkursu (za lata 2001-2014) profesjonalne jury przyznało łącznie dwadzieścia jeden nagród – po trzy w każdej z siedmiu konkursowych kategorii. Natomiast w drugiej edycji (za rok 2015) –  po jednej nagrodzie w każdej z kategorii. Za Rok 2015 przyznano Grand Prix, które przypadło wystawie „Spór o Odbudowę” zorganizowanej w ramach festiwalu „Warszawa W Budowie 7″.

Swoją nagrodę przyznali także mieszkańcy – a zwycięzcą plebiscytu została rozbudowa i modernizacja Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28.

Nominowani przez publiczność i komisję konkursową projektanci i inwestorzy otrzymali dyplomy a projektanci zwycięskich realizacji dodatkowo statuetki.

Na wszystkich zwycięskich obiektach niebawem zostaną umieszczone specjalne tablice informacyjne. Ukaże się także specjalny album podsumowujący daną edycję konkursu. Zostanie również przygotowana specjalna wystawa pokonkursowa.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Kolejna edycja konkursu już w przyszłym roku. Tym razem nagradzane będą obiekty zrealizowane w 2016 r.

Poniżej szczegółowa lista laureatów pierwszej i drugiej edycji:

Edycja pierwsza, lata 2001-2014: 

  1. architektura użyteczności publicznej – obiekt publiczny:
  • Służewski Dom Kultury(ul. Bacha 15)

Autorzy: WWAA i 137kilo (obecnie 307kilo), w składzie: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Jan Sukiennik, Maciej Kleszczewski, Wojciech Piwowarczyk, Anna Zawadzka

Współpraca: Michał Nocuń/BURO HAPPOLD

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Mokotów

Realizacja: 2013 r.

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN(ul. Anielewicza 6)

Autorzy: Lahdelma & Mahlamaki Architects; Rainer Mahlamaki

Współpraca: Kuryłowicz & Associates

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Żydowski Instytut Historyczny

Realizacja: 2013 r.

  • Centrum Chopinowskie(ul. Tamka 43)

Autorzy: Stelmach i Partnerzy; Bolesław Stelmach

Współpraca: Marek Zarzeczny, Sławomir Kłos, Zbigniew Wypych, Rafał Szmigielski

Inwestor: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Realizacja: 2010 r.

  1. architektura użyteczności publicznej – obiekt komercyjny:
  • Metropolitan (pl. Piłsudskiego)

Autorzy: Foster + Partners

Współpraca: JEMS Architekci, Grupa 5 Architekci

Inwestor: Hines Polska

Realizacja: 2003 r.

  • Siedziba spółki AGORA(ul. Czerska 8/10)

Autorzy: JEMS Architekci, w składzie: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Andrzej Sidorowicz, Dorota Adamczyk, Hubert Cała, Tomasz Flejterski, Tomasz Japa, Artur Mikulski, Marek Moskal, Marek Średziński Inwestor: AGORA S.A.

Realizacja: 2002 r.

  • Budynek biurowy PLL LOT(ul. 17 Stycznia)

Autorzy: Kuryłowicz & Associates, w składzie: Stefan Kuryłowicz, Marek Szcześniak, Katarzyna Flasińska-Rubik, Tomasz Wuczyński, Wojciech Paciorkiewicz,Marta Sadowska, Tomasz Wężyk

Inwestor: Polskie Linie Lotnicze LOT

Realizacja: 2002 r.

  1. architektura mieszkaniowa – zespół:
  • Osiedle Ażurowych Okiennic(al. Wilanowska, ul. Patkowskiego)

Autorzy: JEMS Architekci, w składzie: Maciej Miłobędzki, Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Paweł Natkaniec

Współpraca: Ewa Kozieł-Jurowska, Karol Olechnicki, Maciej Rydz, Marta Świątek-Piziorska, Piotr Waleszkiewicz, Marcin Zaremba

Inwestor: Wilanowska sp. z.o.o.

Realizacja: 2014 r.

  • Osiedle 19. Dzielnica – I etap(ul. Kolejowa 47)

Autorzy: JEMS Architekci, w składzie: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Paweł Majkusiak, Marcin Citko, Wojciech Kotecki

Współpraca: Małgorzata Charazińska, Paweł Gozdyra, Urszula Kos, Piotr Lisowski, Dariusz Wasak, Izabela Wencel; RS Architektura Krajobrazu: Dorota Rudawa

Inwestor: Pro Urba Invest

Realizacja: 2012 r.

  • Zespół budynków mieszkalnych przy ul. Stawki 8

Autorzy: Are Stiasny/Wacławek, w składzie: Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek, Janina Rygiel, Grażyna Piórko, Zbigniew Gos, Krystyna Kaszuba-Wacławek

Inwestor: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wola”

Realizacja: 2014 r.

  1. architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt:
  • Cosmopolitan (ul. Twarda 4)

Autorzy: JAHN, w składzie: Helmut Jahn, Philip Castillo, Nicolas Anderson, Sandy Gorshow, Steffen Duamler; Epstein, w składzie: Michał Jaworski, Paweł Drzewiecki, Aneta Mrozow, Agnieszka Wójcik, Halina Mościcka

Inwestor: Tacit Development Polska
Realizacja: 2014 r.

  • Budynek mieszkalny przy ul. Franciszkańskiej 14

Autorzy: Are Stiasny/Wacławek, w składzie: Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek

Współpraca: Wojciech Kotecki, Adam Kluczek, Marek Kuciński, Janina Rygiel

Inwestor: SBM Dembud

Realizacja: 2007 r.

  • Dom z pracownią na Bródnie

Autorzy: Marcin Kwietowicz, Piotr Brzoza Współpraca: Grażyna Czarnota, Dariusz Bober, Piotr Fortuna

Inwestor: prywatny

Realizacja: 2010 r.

  1. architektura zrewitalizowana:
  • Muzeum Powstania Warszawskiego(ul. Przyokopowa 28)

Autorzy: Studio Architektoniczne Wojciech Obtułowicz, w składzie: Wojciech Obtułowicz, Paweł Geroch, Grzegorz Lechowicz, Małgorzata Mondalska-Duma, Łukasz Kępski

Współpraca: Sylwia Kasprzyk, Piotr Wysogląd, Marcin Piotrowski, Ewa Waszkiewicz
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Realizacja: 2004 r.

  • Rewitalizacja fabryki koronek (ul. Burakowska 5/7)

Autorzy: Pracownia Projektowa JOT-KA-EM, w składzie: Joanna Kurpaska, Krystyna Trautsolt-Kleyff, Jan Kleyff, Alicja Ostafin

Inwestor: INTRA Stanisław Bogdański

Realizacja: 2002 r.

  • Ufficio Primo (ul. Wspólna 62)

Autorzy: Pracownia B’ART., w składzie: Bartłomiej Biełyszew, Andrzej Skopiński, Arkadiusz Chrulski, Monika Szydłowska, Aleksandra Chludzińska

Inwestor: Euro Invest

Realizacja: 2012 r.

  1. przestrzeń publicznie dostępna:
  • Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia

Autorzy: Dawos, w składzie: Krzysztof Domaradzki, Katarzyna Bazylewicz-Maj, Katarzyna Kierczyńska-Królikowska, Dariusz Śmiechowski, Dorota Sawicka, Marek Sawicki, Piotr Sawicki, Renata Jóźwik

Współpraca: Ryszarda Sienkiewicz i Jolanta Wilczyńska, Dorota Rudawa, Patryk Zaręba, Antoni Grabowski, Jerzy Juczkowicz

Inwestor: Zarząd Dróg Miejskich

Realizacja: 2008 r.

  • Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie(ul. Dobra 56/66)

Autor: Irena Bajerska

Inwestor: Uniwersytet Warszawski

Realizacja: 2002

  • Ścieżka na prawym brzegu Wisły(odcinek między mostem Łazienkowskim a mostem Grota-Roweckiego)

Autorzy: Marek Piwowarski, Jarosław Matusiak, Renata Kuryłowicz

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Realizacja: 2011 r.

  1. wydarzenie architektoniczne:
  • Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE (2009 r.)

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  • Dom Kereta (pomiędzy budynkami przy ul. Żelaznej 74 i Chłodnej 22, 2012 r.)

Autor: Jakub Szczęsny

Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

  • Instalacja UFO (Unexpected Fountain Occupation, pl. Na Rozdrożu, 2011 r.)

Autorzy: Kolektyw EXYZT i Ewa Rudnicka

Organizator: Fundacja Vlepvnet

Edycja druga, 2015 rok:

  1. architektura użyteczności publicznej – obiekt publiczny: Muzeum Katyńskie, część Cytadeli Warszawskiej (ul. ul. Jana Jeziorańskiego)

Autorzy: BBGK Architekci, w składzie: Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki; Jerzy Kalina i Krzysztof Lang z zespołami

Współpraca: Joanna Orłowska,Marek Sobol, Emilia Sobańska,Łukasz Węcławski, Agnieszka Grzywacz, Ewelina Wysokińska, Jacek Kretkiewicz, Tomasz Pluciński, Maciek Rąbek, Marcin Szulc, Barbara Trojanowska, Jolanta Fabiszewska

Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego

  1. architektura użyteczności publicznej – obiekt komercyjny: Nowy Świat 2.0 (ul. Nowy Świat 4a)

Autorzy: AMC – Andrzej M. Chołdzyński

Współpraca: Bogumił Kidziak,Szymon Schmeidel, Tomasz Dargel, Maciej Kolek, Daniel Ciesielski, Joanna Arent, Jacek Hawrylak, Magda Macioszczyk, Beata Świeboda-Budzyńska

Inwestor: Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”

  1. architektura mieszkaniowa – zespół: Żoliborz Artystyczny III etap (ul. Powązkowska 7/13)

Autorzy: Mąka Sojka Architekci, w składzie: Radosław Sojka, Maciej Mąka, Łukasz Stanaszek

Współpraca autorska: Konrad Hałasa, Marcin Kropidło, Paweł Balcerzak

Inwestor: Dom Development

  1. architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt: budynek mieszkalny Morskie Oko przy ul. Morskie Oko 1/3/5

Autorzy: Grupa 5 Architekci, w składzie: Marcin Zatoński, Rafał Zelent, Krzysztof Mycielski, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Rafał Grzelewski

Współpraca: Hubert Polkowski, Piotr Guzik, Andrzej Gomółka

Inwestor: Myoni Group

  1. architektura zrewitalizowana: Fundacja Galerii Foksal (ul. Górskiego 1a)

Autorzy: Diener & Diener Architekten, w składzie: Roger Diener, Isabel Halene, Martin Leisi, Dieter Righetti

Inwestor: Fundacja Galerii Foksal

  1. przestrzeń publicznie dostępna: Bulwary nad Wisłą

Autorzy: RS Architektura Krajobrazu, w składzie: Dorota Rudawa, Patryk Zaręba, Marta Grzybkowska, Jan Biernawski, Mariusz Drabik

Współpraca: Artchitecture, w składzie: Mark Kubaczka, Jowita Kubaczka, Adam Dąbrowski, Marzena Mariańska, Hubert Wasilewski, Kamil Bubel, Anna Białkowska

Inwestor: Zarząd Mienia m.st. Warszawy

  1. wydarzenie architektoniczne: wystawa „Spór o Odbudowę” w ramach festiwalu „Warszawa W Budowie 7″

Kuratorzy: Tomasz Fudala, Szymon Maliborski

Projekt: Maciej Siuda

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy

Grand Prix: wystawa „Spór o Odbudowę” w ramach festiwalu „Warszawa W Budowie 7″

Kuratorzy: Tomasz Fudala, Szymon Maliborski

Projekt: Maciej Siuda

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy 

Nagroda publiczności: Rozbudowa i modernizacja Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28)

Autorzy: Bulanda, Mucha Architekci, w składzie: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Michał Brzychcy

Współpraca: Małgorzata Trybulska, Aleksandra Wójtowicz, Ilona Bitel, Paulina Paczkowska, Aneta Wardzińska, Filip Neudeck, Bartłomiej Witczak, Maciej Kaufman

Inwestor: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy oraz Główna Biblioteka Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 ⁄ 5 =