Weekendowe ozonowanie miasta

W nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek planujemy przeprowadzić dezynfekcję wodą wysoko ozonowaną najważniejszych i najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Jeśli pogoda dopisze, zdezynfekujemy ok. 200 km dróg i niemal 108 tys. m2 powierzchni placów, stacji i korytarzy metra oraz przystanków komunikacji miejskich.

W związku ze stanem epidemii COVID-19 przygotowujemy się do ponownej dezynfekcji przestrzeni miejskiej. Użyjemy do tego innowacyjnej polskiej technologii wykorzystującej do odkażania wysoko ozonowaną wodę. Ozonowanie przeprowadzimy w nocy z 10/11 i 11/12 kwietnia – prace zaczną się ok. północy.

W ramach prac zostanie zdezynfekowanych ok. 200 km dróg oraz blisko 108 tys. m2 powierzchni, w tym: 77 430 m2 placów, 15 107 mpowierzchni metra, 14 680 mprzystanków komunikacji miejskiej.

Podczas pierwszego w tym roku ozonowania polewaczki będą pracować m.in. w al. Jana Pawła II, na ul. Świętokrzyskiej, al. „Solidarności”, Al. Jerozolimskich, pl. Unii Lubelskiej, pl. Zbawiciela, ul. Marszałkowskiej, pl. Bankowym, pl. Konstytucji, pl. Zamkowym. Zdezynfekujemy najbliższe okolice szpitali m.in. Szpitala Solec, Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika, Szpitala Karowa. Prace obejmą również pętle autobusowe m.in. przy Dworcu Centralnym, Metrze Marymont, Metrze Młociny, Metrze Trocka. Dezynfekowane będą również główne węzły przesiadkowe, przystanki, otoczenie dworców kolejowych, przestrzenie w metrze warszawskim.

Ozonowanie

Ozon jest bardzo efektywnym środkiem dezynfekującym, można go wykorzystać zarówno do mycia powierzchni jak i rozpylania. Wyraźnie góruje nad innymi środkami chemicznymi, nie ma bowiem niszczącego wpływu na środowisko naturalne. 

Szczegóły zaplanowanych prac

Wodę pobierzemy z ozonatora Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dezynfekcji poddamy kluczowe, uczęszczane przez dużą liczbę mieszkańców miejsca w obrębie każdej z warszawskich dzielnic. 

Prace mogą odbywać się wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi, w związku z tym przeprowadzimy je w godzinach nocnych. Przy planowaniu działań będziemy uwzględniać dalszy przebieg epidemii oraz warunki atmosferyczne – prace nie są prowadzone, gdy występują opady.

Używany sprzęt

Do dezynfekcji ulic stosujemy polewaczki z dostosowanymi prądownicami. O wielokilometrowe chodniki zadbamy, używając opryskiwaczy sadowniczych, które doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu tego zadania. Natomiast ozonowanie mniejszych przestrzeni odbywa się z wykorzystaniem opryskiwaczy wysokociśnieniowych i mobilnych, które obsługiwane są przez pracowników noszących specjalne kombinezony i maski.

Warto podkreślić, że pozytywną opinię w sprawie ozonowania miasta wydał w 2020 r. Główny Inspektor Sanitarny. Pracownicy dokonujący dezynfekcji będą w pełni zabezpieczeni (maska zabezpieczająca, rękawice, okulary, strój ochronny), a Straż Miejska będzie zabezpieczała cały proces ozonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 ⁄ 4 =