Zielona ściana żywopłotów na Wawelskiej jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku ma szansę zostać zrealizowana koncepcja „zielonej ściany” żywopłotów wzdłuż Wawelskiej. Zarząd Zieleni ogłosił właśnie przetarg na zagospodarowanie terenów zieleni wraz z systemem nawodnienia. Zieleń ma oddzielić ruchliwa ulice od ciągów pieszo-rowerowych oraz zabudowy.
Wawelska pozostaje ważnym ciągiem komunikacyjnym stolicy. Duży ruch wiąże się jednak ze sporymi uciążliwościami dla mieszkańców, przestrzeń ta jest też mało atrakcyjna dla niezmotoryzowanych użytkowników. Odpowiedzią na te problemy jest koncepcja „zielonej ściany” żywopłotów, która ma stanowić naturalną barierę oddzielającą ruchliwą ulicę od chodnika i zabudowy. Jej zadaniem będzie także wyłapywanie pyłów i zanieczyszczeń. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj.

Zamierzenia te mają szansę przejść w najbliższym czasie do fazy realizacji. Zarząd Zieleni ogłosił właśnie przetarg na zagospodarowanie terenów zieleni po północnej stronie ulicy Wawelskiej wraz z systemem automatycznego nawadniania.

Projekt obejmuje 2,2 km ulicy od Grójeckiej do al. Niepodległości. W sumie zagospodarowany zostanie obszar ok. 4,5 ha. Głównym założeniem projektu jest posadzenie krzewów żywopłotowych z gotowych modułów w formie prostopadłościanów. W ramach inwestycji przewidziano do nasadzeń: 21 300 szt. krzewów, 1 700 szt. pnączy, 1 900 szt. bylin oraz 2 900 szt. roślin cebulowych. Przewidziano również opcję w postaci możliwości zlecenia prac budowlanych polegających na remoncie ciągów pieszo-rowerowych na odcinkach od Grójeckiej do Raszyńskiej, od Raszyńskiej do Krzywickiego oraz od Krzywickiego do al. Niepodległości.

Zamawiający zastosował procedurę przyspieszoną. Termin składania ofert mija 8 maja. Jak wyjaśnia Zarząd Zieleni, kluczowe jest, by prace ogrodnicze ruszyły w czerwcu. Cała inwestycja ma zostać wykonana do końca listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *