Rowerowy maj… już za rok

Niezwykle udana w tym roku akcja „Rowerowy maj” oficjalnie została w Warszawie zakończona. Kilkuset uczestników przejechało w niedzielę na rowerach spod Stadionu Narodowego do bielańskiego parku im. Zbigniewa Herberta na piknik kończący tegoroczną edycję. Przez miesiąc ponad 100 tys. dzieci z warszawskich szkół i przedszkoli dojechało na zajęcia na rowerach ponad 2 mln razy!

Tegoroczny Rowerowy Maj to impreza wielkich liczb. Wymyślona przed dekadą w Gdańsku inicjatywa mająca promować aktywne dojazdy na lekcje, w Warszawie przerodziła się w masowy, trwający cały miesiąc, największy w stolicy projekt promujący bezpieczeństwo ruchu drogowego. W tym roku wzięło w nim udział rekordowe 441 warszawskich placówek – przedszkoli i szkół podstawowych. Ponad 100 tys. aktywnych uczestników dojeżdżało aktywnie na zajęcia przez cały maj na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. Łącznie były to ponad 2 miliony przejazdów.

Rowerowy Maj w Warszawie to kilkuset nauczycieli-wolontariuszy w szkołach, które biorą udział w kampanii. Bez ich intensywnej pracy całość nie mogłaby się odbyć.

Gigantyczna frekwencja

Frekwencja w stolicy wyniosła aż 44 proc. Co oznacza ta liczba? Że blisko połowa dojazdów wszystkich dzieci z 441 szkół i przedszkoli we wszystkie dni szkolne w maju odbyła się na rowerze lub w inny aktywny sposób.

Ponad 100 tys. uczestników to więcej niż maratony Berliński, Bostoński i Nowojorski razem wzięte. Plus rodzice, którzy często jeździli razem z dziećmi.

Te liczby są wyraźnie wyższe od – i tak wysokich – danych z zeszłego roku. Wtedy w kampanii wzięło udział 340 placówek, 75 tys. uczestników, a frekwencja wyniosła 39 proc.

Przejazd przez miasto

Tradycyjnie Rowerowy Maj kończy się przejazdem rowerowym przez Warszawę i piknikiem. W niedzielę w samo południe wielka grupa wyruszyła spod Stadionu Narodowego. Przejazd poprzedzony był taneczną rozgrzewką, która okazała się strzałem w dziesiątkę, bo uczestników zaskoczył deszcz. Mimo kiepskiej pogody przez miasto ruszyły setki małych i dużych, rolkarzy i rowerzystów, i każdy z uśmiechem na twarzy.

Peleton dotarł do parku im. Zbigniewa Herberta na Bielanach. Na miejscu czekały liczne atrakcje sportowe, warsztaty i występy. 

Wiceprezydent Renata Kaznowska i wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska wręczyły nagrody tegorocznym zwycięzcom. Zwycięzców wyróżniali także przedstawiciele dzielnic, z których placówki znalazły się na podium: burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca, wiceburmistrz Włoch Monika Kryk i wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski. Nie zabrakło również dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego. Piknik honorowym patronatem objął burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk

Najlepsze przedszkolaki

Wśród przedszkoli najlepsze w tym roku okazało Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 „Tarchominek” (Białołęka) z imponującą frekwencją 92,6 proc. To jednocześnie najwyższa frekwencja w całej kampanii.

Na II miejscu uplasowało się Przedszkole nr 325 (Mokotów) z frekwencją 89,3 proc. Na III miejscu znalazło się w tym roku Przedszkole nr 401 (Ursynów) – frekwencja 83,2 proc.

Fundatorem nagród głównych dla najaktywniejszych grup przedszkolnych jest Rodzinny Park Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.  

Rowerzyści z podstawówek

Wśród szkół podstawowych najwyższe miejsca przypadły tym, które rokrocznie plasują się w warszawskiej czołówce.

W kategorii „szkoły podstawowe małe” zwyciężyła ursynowska Szkoła Podstawowa nr 399 z Ursynowa z frekwencją 67 proc. Najbardziej rowerowa okazała się w tej szkole klasa IV a – 86,5 proc.

W kategorii „szkoły podstawowe średnie” wygrała Szkoła Podstawowa nr 66 im. Ks. Juliana Chrościckiego z Dzielnicy Włochy, która uzyskała frekwencję 88,2 proc. Klasa VII a kazała się w tej szkole najlepsza – 97,8 proc.

W kategorii „szkoły podstawowe duże” pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony’ego Halika z Ursynowa z frekwencją 66,2%. Najwyższy wynik uzyskała klasa IV c – 89,9 proc.

Sponsorem nagród głównych dla 3 najaktywniejszych klas ze szkół podstawowych jest Manufaktura Przygody. 

Miasto dziękuje

Piknik jest corocznie formą podziękowania dla uczestników Rowerowego Maja. Atrakcje zapewniła uczestnikom dzielnica Bielany. Nauczyciele i uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 187 przygotowali grę terenową oraz występy na scenie. Działał też Mobilny Serwis Rowerowy.

Liczne atrakcje zapewnili partnerzy kampanii, którzy jednocześnie fundują grupowe nagrody dla najlepszych klas i grup przedszkolnych z placówek biorących udział w Rowerowym Maju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 ⁄ 9 =