„Szanuj wodę” – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj!

Każdy mieszkaniec stolicy zużywa średnio około 130 litrów wody dziennie. Warto pamiętać, że to bardzo cenny zasób. Dlatego miasto przypomina warszawiakom, by w trakcie codziennych czynności postępowali zgodnie z zasadą: „Szanuj wodę” – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj.

Od soboty w różnych miejscach stolicy będzie można zobaczyć charakterystyczne niebieskie plakaty. Grafika z symboliczną kroplą to element kampanii warszawskiego ratusza, zachęcającej do oszczędzania wody. Dlaczego to takie ważne? Zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Dostarczenie wody do sieci i jej podgrzanie wymaga zużycia energii. Dlatego im mniej wody zostanie wykorzystane, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię, a zatem węgiel czy gaz do jej produkcji. Co ważne, niższe zużycie wody przekłada się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Choć warszawiacy nie powinni się martwić – wody w kranach nie zabraknie – to nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju są w równie komfortowej sytuacji. Większość wody wykorzystywanej w polskich gospodarstwach domowych pochodzi z wód głębinowych lub powierzchniowych. Odnawialność tych zasobów bezpośrednio związana jest z opadami. Dlatego tak ważne są retencja i wykorzystanie deszczówki. By promować tego rodzaju inwestycje, stolica od lat udziela dotacji na budowę urządzeń do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. Tylko w 2021 roku przyznano 483 dotacje o łącznej wartości 1,7 mln zł. Za tę kwotę wykonano niemal 940 zbiorników i blisko 100 urządzeń retencyjno-rozsączających.

Dotacje na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania – informacje dotyczące naborów wniosków(otwiera się w nowej karcie).

Co jeszcze robi Warszawa?

Stolica stara się uwzględniać wykorzystywanie wód opadowych także w ramach miejskich inwestycji. Jednym z przykładów jest np. świeżo uruchomiony parking „Parkuj i jedź” PKP Żerań, gdzie deszczówka zbierana przez system odwodnienia nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, ale jest odprowadzana do gruntu na całej działce poprzez drenaż rozsączający. Retencji sprzyja również zazielenianie torów tramwajowych. W stolicy ich długość wynosi już 27 km.

W ramach budżetu obywatelskiego przy Urzędzie Dzielnicy Wola wybudowano instalację do zbierania deszczówki. Woda wykorzystywana jest do podlewania zieleni wokół budynku. A to nie jedyny przykład na powtórne wykorzystanie tego cennego zasobu. Od dwóch lat Zarząd Oczyszczania Miasta zużywa wodę z miejskich basenów do czyszczenia ulic. W 2021 roku dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono 2,4 mln litrów wody.

Aby zwiększyć naturalną retencję gruntową w Warszawie sukcesywnie powierzchnie betonowe zastępowane są zielenią. Jednym z przykładów są m.in. ogrody deszczowe, które powstają przy okazji remontów ulic.

Miejska kampania

Kampania „Szanuj wodę” ma zachęcać mieszkańców Warszawy, by każdy z uwagą przyjrzał się swoim codziennym nawykom. O które czynności chodzi? To m.in. zakręcanie kranu podczas mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli czy korzystanie z perlatorów w kranach. Wodę zebraną w czasie opadów można wykorzystać do podlewania przydomowych ogródków czy roślin doniczkowych. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 2020 r. ilość opadów w Warszawie wyniosła 645 litrów na 1 mkw. w skali roku. Oznacza to, że na dach o powierzchni 70 mkw. przez rok spadło około 36 tys. litrów wody. Przy założeniu maksymalnej retencji, można byłoby zebrać nawet średnio 100 litrów wody na dobę!

Kampania jest realizowana jako jedna z rekomendacji przyjętych przez uczestników Warszawskiego Panelu Klimatycznego w 2020 r. Jej przeprowadzenie postulowało ponad 80% panelistów.

Grafiki z hasłami „Szanuj wodę” eksponowane będą przez dwa tygodnie m.in. w multimedialnej galerii na stacji metra Świętokrzyska, na miejskich rowerach Veturilo, w komunikacji miejskiej, na zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 − 1 =