Warszawa porządkuje zasady korzystania z e-hulajnóg

Stołeczny ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów, by uporządkować chaos i poprawić bezpieczeństwo.

Aby uniknąć zostawiania hulajnóg w miejscach utrudniających ruch pieszych ZDM oznakuje kilka tysięcy miejskich stojaków dla rowerów odpowiednią naklejką, wskazującą że jest to wyznaczone miejsce postoju rowerów i e-hulajnóg. Oprócz tego, przygotowywana jest sieć „stref postoju” dla e-hulajnóg z wypożyczalni. Będą one widoczne w aplikacjach mobilnych służących do wypożyczania i odpowiednio oznaczone. Operatorzy zobowiązali się zapłacić za wyznaczenie takich stref i ich użytkowanie.

Operatorzy dostarczą elektryczne jednoślady tylko w te miejsca. Również użytkownicy będą zachęcani do tego, by korzystać z takich miejsc i nie zostawiać jednośladu na chodniku. Tym, którzy mimo wszystko zostawią e-hulajnogę w nieprawidłowym miejscu, grozi mandat od Straży Miejskiej. 

Zgodnie z ustawą, e-hulajnogi nie mogą jechać z prędkością większą niż 20 km/h. Operatorzy zablokują zatem możliwość przekroczenia tej prędkości w swoich pojazdach. W wybranych miejscach prędkość będzie dodatkowo ograniczona do 12 km/h, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

Podobnie jak w przypadku rowerów, e-hulajnogą nie można wjechać w niektóre miejsca. Zakaz dotyczy Starego Miasta, Łazienek Królewskich i Ogrodu Krasińskich. Operatorzy zobowiązali się do maksymalnego ograniczenia dostępu do tych obszarów.

Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z operatorami przygotuje kampanię dotyczącą nowych zasad jeżdżenia i parkowania e-hulajnóg. Wykorzystane zostaną kanały kontaktu dostępne dla operatorów, aby dotrzeć do użytkowników, np. aplikacja mobilna czy zawieszki na kierownicach.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
5 + 23 =