Cztery promy w Dzielnicy Wisła

130 tys. pasażerów przewiozły do końca lipca wiślane promy – Słonka, Pliszka, Wilga oraz Dudek. To o jedną trzecią więcej niż w poprzednim sezonie. Miejskie przeprawy są bezpłatne.

W stolicy kursują przez Wisłę cztery miejskie promy. Trzy przeprawy kursujące na wysokości centrum Warszawy są już doskonale znane:

  • SŁONKA: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
  • PLISZKA: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
  • WILGA: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 24 września. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie.

W tym roku do ptasiej rodziny Dzielnicy Wisła dołączył prom finansowany z budżetu obywatelskiego na rok 2023:

  • DUDEK: Młociny – Tarchomin

Na Dudku sezon skończy się wcześniej – 31 sierpnia. Ale jest też dobra wiadomość. Projekt utrzymania przeprawy przez Wisłę między Białołęką i lewym brzegiem Wisły wygrał w głosowaniu do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego i prom powróci wiosną 2024.

Najwięcej pasażerów przewozi Wilga – wg statystyki na dzień 31 lipca było to w tym roku już 44 tys. osób. Druga jest Pliszka – 35 tys., a na trzecim miejscu znalazły się Słonka i Dudek – po 25 tys.

Kiedy porównać tegoroczne liczby z poprzednim sezonem widać, że są one – w przypadku trzech przepraw w centralnym odcinku Wisły – znacznie wyższe. W zeszłym roku trzy promy przewiozły do końca lipca 74 tys. pasażerów – w tym roku 102 tys. To w dużej mierze efekt pogody – w poprzednim sezonie trzeba było odwoływać rejsy w tym okresie aż przez 18 dni z powodu zbyt niskiego stanu wody.

Pogoda ma oczywiście duży wpływ na funkcjonowanie promów. Jeśli ktoś chciałby przepłynąć na drugą stronę Wisły, a nie chce czekać w kolejce – najlepiej wybrać się w deszczowy dzień.

Największe zainteresowanie jest oczywiście w weekendy – promy przewożą wtedy 2-3 razy więcej pasażerów niż w dni powszednie. A w dni powszednie – w godzinach popołudniowych. Poranna – bezpłatna – przejażdżka promem na drugą stronę rzeki to jedna z łatwiej dostępnych atrakcji Dzielnicy Wisła.

Na każdy prom można zabrać psa, wózek dziecięcy, rower albo hulajnogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 + 14 =